TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Elektrozáhada. Poradí někdo?


[1] Vložil(a): Martin - Techblog [web], 2003-09-03, 20:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Je ta věž a počítač na jedné zásuvce? Tzn. nejlépe na jedné prodlužovačce. Vím, že problémy dělá různé napětí v zásuvkách. Napětí se potom vyrovnávají přes ty kabely, kterým jsou zařízení spojená a může je to potom i odpálit.

[2] Vložil(a): Pavel@cetoraz [web], 2003-09-03, 21:26 Solo | MuteČtenáři: ---

Presne... Myslim ale, ze tohle dela ani ne tak rozdilne napeti v ruznych zasuvkach, jako spise rozdilna zem! Chce to mit tyto aparaty na shodne zemi.

Tohle nam delaly nase nove 5+1 bedny. Byly totiz na jine zasuvce a brucely.

A jeste jedna vec, nektere rozdvojky (takove ty plastikove kde na dvou koncich byly zasuvky s kolikem a v prostredku uzka zasuvka) byly prohozene kabely - myslim ze nulak a faze (ale ruku bych za to nedal) a to take delalo problemy.

[3] Vložil(a): wolf, 2003-09-03, 21:29 Solo | MuteČtenáři: ---

Martin má pravdu - to je nejdůležitější informace - bylo všechno v jedné zásuvce (jedna fáze) nebo ne? Pokud ne, pak můžou jednotlivé zásuvky "plavat" a jejich nuly nejsou tytéž nuly, takže při jejich propojení může dojít k tomu, že mezi nimi teče proud a ten způsobuje uvedené úkazy. Dokonce se může stát, že něco odejde (oblíbený přiklad je propojení TV výstupu z počítače na video/televizi v jiné místností (na jiném okruhu) - už jsem viděl, že to odneslo video, grafárna, board...)

[4] Vložil(a): Slavista, 2003-09-03, 22:10 Solo | MuteČtenáři: ---

Jo jo. Moc určitě nechybí a o něco přijdeš. Otázka je, co bude citlivější na vzniklý napěťpvý rozdíl. Ten může dosáhnout i stovku voltů. Mám něco podobného doma vyřešeno nataženým extra drátem, který spojuje kostru počítače a věže.

[5] Vložil(a): Slavista, 2003-09-03, 22:19 Solo | MuteČtenáři: ---

Ještě poznámka k připojení sluchátek přímo na výstup zvukovky. Nedělal bych to. Vzhledem k tomu, že sluchátka mohou svojí nízkou impedancí výstup zvukovky slušně zatížit - tak, že to nesnese. I takto se dá zrušit zvukovka - vlastní zkušenost.

Předpokládám, že je to onen Line Out, jak o tom píšou na stránkách. Line Out je výstup přizpůsobený pro zapojení do dalšího zesilovače.

[6] Vložil(a): pixy, 2003-09-03, 23:05 Solo | MuteČtenáři: ---

Vidíte, jak málo tomu rozumím (dráty opravdu nejsou můj obor) - a pokud si ze mně nestřílíte (nezbývá mi než vám ěřit každé slovo), tak nic z toho by mě v životě nenapadlo.

Takže: na jednom okruhu (ze stejné krabice, stejný jistič) jsou na zdi dvě zásuvky (3 metry od sebe). V obou je píchnutý trojpes (tři zásuvka na 1,5m šňůře). V jednom je počítač (uzemněný) a tiskárna (bez země), ve druhém je TV, video a věž (vše bez země).

Audio/vido zapojení: do vstupu videa jde anténa kabelovky, z výstupu pokračuje do TV. Z videa jde standardní scart do TV. Z TV jde audio-out do AUX ve věži, do věže jde ještě rozhlasová anténa ze zásuvky kabelovky. To je snad vše.

Zamýšlené zapojení:

fáze 1: jackem na 2x cinch výstup z externí zvukovky do AUX věže (přes cinch-rozdvojky, společně s výstupem z TV).

fáze 2: rozbočit audio výstup z počítače, druhou větev zapojit do druhého scartu do videa (společně s videovýstupem z TV outu). Jde to?

Šílený? Moc šílený? Přiznávám bez mučení, že např. slovo impedance jsem i přes své vzdělání dodneška nepochopil...

A včil: co s tím?

[7] Vložil(a): pixy, 2003-09-03, 23:08 Solo | MuteČtenáři: ---

Jestli to dobře chápu, asi by pomohlo zapojit všechno (TV, video, věž, počítač, tiskárnu i všechna externí zařízení připojovaná k počítači) na jednoho psa?

[8] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-09-03, 23:39 Solo | MuteČtenáři: ---

Řekl bych, že se tu smíchaly dva efekty. Jeden je ten napěťový skok. Na podobnou věc jsem narazil, když jsem kdysi měl v počítači TV tuner - jakmile se zapnul počítač, na televizi běhal vodorovný pruh. Na radu technika jsem anténí vstup TV tuneru oddělil dvěma kondenzátory (myslím, že to bylo něco kolem 80 pF - ale na 500V) a bylo po problému. U zvukového signálu by to asi tak jednoduché nebylo, protože tam jsou frekvence výrazně bližší 50 Hz ze zásuvky. Takže tam asi pomůže jen srovnat ty nuly.

Druhý efekt je ten, který je popsaný v [5]. Novější zvukové karty mají už jen line výstup, takže klasická sluchátka (nebo repráky) se na ně nedají připojit - jedině zesilovač nebo "aktivní" repráky (tj. repráky s vlastním zesilovačem (a napájením)).

[9] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-09-03, 23:46 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [2] S těmi rozdvojkami to bylo přesně tak: měly na jedné straně prohozené díry (fázi a nulu). Důvod byl ten, že to tak bylo konstrukčně jednodušší (stačí si představit, jak to vypadá vevnitř). Teprve někdy po roce 1990 konečně někoho napadlo udělat na jedné straně kolík obráceně a je po problému. Jednou se mi do té rozdvojky (starého typu) podařilo připojit prodlužovačku, která měla v zástrčce propojenou nulu a zem a nestačil jsem se divit.

[10] Vložil(a): Ladis [web], 2003-09-04, 05:55 Solo | MuteČtenáři: ---

Ty blbe rozdvojky jsou tusim k dostani doted, je to znama vec a nevim, kdo jim to vubec schvalil. Slysel jsem ze zrejme byla kdysi kdesi nejaka vyjimka, ale TOHO CLOVEKA BYCH NECHAL ZAVRIT. To mam chodit do obchodu s merakem, abych zjistil ze moje nova rozdvojka neni zivotu nebezpecna?

[11] Vložil(a): mudd, 2003-09-04, 07:51 Solo | MuteČtenáři: ---

Jeste mne napadlo, jestli neni problem v te vezi. Je mozne, ze pokud do ni jde rozhlasova antena, je jeden jeji pol pripojeny na kostru, tj. je uzemnena taky, akorat nekam ke kostre te anteny. (Totez mozna s videem nebo TV a TV antenou). Ja takhle resil problem brumu pri pripojeni rozhlasove anteny na vez a nakonec to dopadlo tak, ze jsem ji pripojil jen jednim dratem, tj. pripojil jsem jenom kolik. Podle mne to nemuze fungovat, ale beha to uz asi pet let ;-) Ale nejsem zadny audiotechnik, jak zacnou mit ty signaly jiny, nez hranaty prubeh, zacinam propadat panice.

[12] Vložil(a): Slavista, 2003-09-04, 08:17 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [7] - čistě teoreticky. Vůbec to nemusí pomoct.

Ad [6] - už vzhledem k tomu, že počítač je připojen na zem a ostatní spotřebiče jsou jen dvoudrátové, zřejmě vzniká rozdíl v potenciálu na kostrách obou těchto propojených zařízení. Proto si myslím, že nepomůže ani strčení všeho na jednoho psa.

Řešení vidím v tom, najít na zadní straně věže nějaký šroubek, stejně tak i na počítači a spojit to výše zmíněným extra drátem. Takto mně to poradil kdysi kamarád - HiFi servisák.

Nejhorší je připojování takových zařízení s rozdílným potenciálem, protože ten má tendenci někam se vybít a srovnat se. Cestu si většinou najde přes něco hodně drahého. :)

Pokud by to takto nefungovalo, tak už nevím. Jak jsem řekl, mám tento problém s brumem a dalšími úkazy doma vyřešen právě takto.

[13] Vložil(a): Jerry Hadr [web], 2003-09-04, 09:12 Solo | MuteČtenáři: ---

hoj, jak uz psal Slavista: neni dobre zapojovat sluchatka do linkoveho vystupu (impedance = odpor), protoze kdyz to nema predzesilovac na sluchatka, tak se to neda poslouchat. Snad jsem pomohl... bye

[14] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-09-04, 11:12 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [10]: to není potřeba. Stačí se podívat, jestli jsou kolíky na obou stranách stejně nebo opačně. Propojky uvnitř nikdo křížit nebude.

[15] Vložil(a): Dan, 2003-09-04, 11:26 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [9] [10] no samozrejme ze ty rozdvojky nejsou zrovna ok. Ale jak je receno v normach tak se "po opusteni zdi" jiz nikdy nesmi spojit ochranny vodic (PE) s pracovnim nulakem (N). Takze jestli nekoho kopne prodluzovacka protoze ma propojeny PE a N v koncovkach, tak je to chyba toho kdo ji vyrabel. Podle novych predpisu se ted musi (skoro) veskera instalace provadet tridratove i ve zdi.

[16] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-09-04, 12:08 Solo | MuteČtenáři: ---

To Dan: samozřejmě je chyba především v té prodlužovačce. Jenom ni chvíli trvalo, než mi došlo, co se vlastně děje. Zejména proč to vyhazuje pojistky, i když tam ten počítač nepřipojím. A proč ta prodlužovačka jinde funguje a rozdvojka taky - jen je nesmím dát dohromady.

[17] Vložil(a): hujer [web], 2003-09-04, 13:15 Solo | MuteČtenáři: ---

Taky se priklanim k nazoru, ze to bude tou zasuvkou - je nejlepsi, kdyz se vsechna audiotechnika svym napajenim rozbiha z jednoho bodu - tj. z jednoho psa. Mel jsem s tim takhle uz problemy, kdyz byl pocitac v jedne zasuvce a projektor v druhe - nefungoval (resp. fungoval, ale obraz se vselijak podivne kroutil, proste se na to nedalo divat). Stejne tak jsem v jednom starsim baraku (=starsi elektroinstalace) zapojoval pocitac k zesilovaci (taky projekce), kde reprobedny mely moc kratky kabel. Kdyz jsem dal zesilovac do zasuvky tak, aby mi to vyslo, ze bych mel bedny pod platnem, delalo to takovej bordel, ze jsem se bal, aby neodesly repraky. Kdyz jsem to dal do zasuvky, ktera byla bliz (k te, co v ni byl pocitac), uz to hralo skoro jako z telefonu :)) a kdyz jsem to dal do te same, co byl pocitac, ejhle - nadhera, cisty zvuk. Klasicka zemnici smycka. Podle me by zapojeni vseho do jedne zasuvky melo na 95% ten problem vyresit. Ne nadarmo se taky na vsech koncertech hraje z "jedne zasuvky". No stejne tady akorat opakuji, co jiz bylo napsano, ale znate to, cloveku to neda, aby si nepokecal o problemu, ktery ho uz 20x potrapil :)

[18] Vložil(a): Gig, 2003-09-04, 13:31 Solo | MuteČtenáři: ---

Mel jsem stejny problem ze soundblastrem live. Pichnul jsem ho do zesilovace a brucelo to 50Hz. Ne moc hlasite, ale prece. Bylo to v tech zasuvkach. Pocitac jsem mel zapojen v jinem zasuvkovem obvodu nez zesliovac.

[19] Vložil(a): Marek Blaha, 2003-09-04, 13:44 Solo | MuteČtenáři: ---

A já se zase nepřikláním k názoru že to bude zásuvkou. Btw, ta věž nemá nejspíš ochraný kolík a tudíž je ji úplně jedno kde má fázi a kde nulu. Já bych navrhl toto:

1. od věže odpojit vše kromě reproduktorů a u počítače to samé s výjímkou monitoru, klávesnice a myši.

2. Pokud se závada projevuje i nadále pak bych zkusil tu stejnou zásuvku, ale pochybuji že to pomůže.

3. Zkusil bych propojit kostru obou přístrojů, na věži k tomu bývá buď extra šroub, popř. je na plechu výstupek jako nástrčka pro pro konektor.

4. V nouzi nejvyšší: sehnat si 8x kondenzátor 5mikro/160V vyrobit z nich 4 unipolární tl. do série stejným polém k sobě, a dát to do cesty. Tím to důkladně stejnosměrně od sebe oddělíte, což by btw. mělo být tak jako tak.

[20] Vložil(a): Marek Blaha, 2003-09-04, 13:57 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [6]. Jestli tomu dobře rozumím tak chceš sloučit pomocí nějaké té cinch rozdvojky výstup z TV a výstup z počítače ? No fungovat by to mohlo a nejspíš to bude fungovat jen pokud jeden nebo druhý přístroj bude vyplý. To je celkem nestandartní, můžeš riskovat, že se ti koncový obvod v jednom z přístrojů třeba rozkmitá, nebo naopak ztlumí. Otázka je také co ta rozdvojka obsahuje, ale nejspíš je to jen pár drátu. Možná že něco co jsem zde napsal je blbost, elektromechanikem už se pár let neživím. Dříve audio byl můj obor.

[21] Vložil(a): pixy, 2003-09-04, 15:59 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [19], bod 4 - tak to už je pro mě totální španělská vesnice... Na druhou stranu, konečně konkrétní rada (ale mně úplně nanic) ;)

[22] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-09-04, 16:20 Solo | MuteČtenáři: ---

V podstatě jde o to, že se na každý drát, který spojuje ta dvě zařízení, vloží kondenzátor vhodné kapacity. Protože kapacitance (tj. něco jako odpor) je nepřímo úměrná frekvenci, pro tu stejnosměrnou složku to bude zcela nepřekonatelná překážka, pro 50 Hz pořád ještě podstatná a pro běžné zvukové frekvence už to tak hrozné nebude. Je to něco podobného jako to, co jsem zmiňoval v [8] - jenže tam tu hodnotu není potřeba moc promýšlet, protože televizní signál je frekvenčně podstatně výš.

[23] Vložil(a): Marek Blaha, 2003-09-04, 18:09 Solo | MuteČtenáři: ---

Ten bod 4 v příspěvku [19] jsem zamýšlel jako poslední možnost, když vše selže.

ad[22] Ano přesně tak, akorát tím nemůže být zamýšleno odfiltrování 50Hz. Ono slyšitelné pásmo je asi 20Hz až 20kHz a odfiltrovat 50Hz nemůže být cílem. Já jsem myslel jen to stejnosměrné oddělení. On ten aktivní vodič je samozřejmě vždy oddělen přes kondenzátory, které jsou téměř vždy na výstupu/vstupu zařízení. To ale neplatí pro kostru (stínění, druhý vodič), která může být nějakým způsobem vázána třeba u počítače na zemění nebo já nevím na co. Nechápu jak ale je možné, že po té kostře se z počítače do věže jde něco co tu věž nějak rozhodí i když si to nedovedu vysvětlit. Sám jsem pár podobných zapojení realizoval a to vždy bez problémů.

K tomu zapojení do zásuvky: myslím, že je to úplně jedno. Pokud je pravda, že zásuvky jedou na jeden jistič - tedy jedna fáze, pak je to úplně jedno. A kdyby ne, tak bych uvažovat o revizi elektroinstalace. Můžete také zkusit otočit vydličku, ale to také nejspíše nepumůže.

Zkusím odpovědět na Pixyho otázku na konci blogu:

1. Počítačem ani zvukovkou to určitě nebude.

2. Propojovací kabel Vám přeměří každý elektromechanik do jedné minuty. Na 99% bude v pořádku.

3. Spíš bych si dělal starost o věž, popř o všechno co je k ní připojené. Vemte v úvahu, že všechno co je k ní připojené pomocí scartu, chinchu, jacku, koax. kabelu má přes kabel téměř vždy společnou kostru. Zkuste to odpojit, třeba budete moudřejší. Zkuste jinou věž, popř. jiné ze sítě napájené audiozařízení.

[24] Vložil(a): Anunnaki, 2005-08-13, 22:29 Solo | MuteČtenáři: ---

Mno asi pisu jiz pozde, ale presto reseni:

1. zapoj vse do jednoho bodu, tedy do jedne zasuvky na zdi si dej certifikovanu prodluzovacku ktera ma zabudovanou na jednom konci rovnou i rozdvojku (treba i 6 zasuvek na konci). Tym zabezpecis, ze nemuze dojit k rozdilnosti potencialu zeme a faz.
2. odpoj od vsech zarizeni antenu (vcetne televize, veze (radia) a pokud mas i TV kartu tak i z pocitace. Pokud po tomhle aktu je vse OK, znamena to ze problem je v rozvodu anteny ze nema rovnakou zem. Bohuzel zem antenniho TV rozvodu nemuzes spojit se zemi elektrickou primo. (Promer stineni anteny vuci zasuvce (koliku) zda nenameris nejake napeti, mnelo by to byt 0V). Pokud tam mas neco, volej technika kabelovky at to da doporadku. (Cvilkove muzes spojit stineni anteny a zem v zasuvce, ale pozor, muze odejit kabelovce nejaky zesilovac nebo pri zasahu bleskem by mohla odejit elektronika pripojena na TV rozvod, proto se to dle norem nesmi spojit a musi TV rozvod byt oddelen od elektricke site. Pripadne prover, zda doma nemas nejaky vlastni zesilovac anteny a ten pak napoj do stejne zasuvky jako zvysnou aparaturu. Jeste by se dal udelat filter na antenu, ale to se radeji zeptej profesionalu, jak takovy filtr, ktery "vyrovna" zem v CATV antenniho rozvodu a elektricke site.

[25] Vložil(a): good blog, 2005-08-25, 04:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Příspěvek z IP 151.203.191.170 byl označen jako spam a smazán administrátorem.


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]