TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Elektrozáhada potřetí: řešení!


[1] Vložil(a): Jirka, 2003-09-05, 00:23 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad: "v textu píšou, že se tam má dát kondenzátor 1nF"

No, v textu píšou spíš tohle: "zapojit kondenzátor do 1nF do kabelu mezi obě země". Rozhodující je slovo "do" - v daném případě znamená, že se jedná o maximální doporučenou hodnotu kapacity.

Ad: "ale co je Pf, resp. pf? mají-li to být pikofarady (což je pF), tak co to je za hodnoty?"

Jaký je problém s pikofarady? Nanofarady nevadí a pikofarady vadí? U kondenzátorů už to tak chodí - Farad je příliš moc, a tak klesáme až na úroveň "piko-". Vztah "nano-" a "piko-" je přitom krystalicky jasný: 1000 pF = 1 nF (viz třeba http://www.cmi.cz/index.php?act=541&lang=1 ).

PS: V článku ale hlavně píší (doslova):

"V některých kabelových rozvodech se vyzkytuje zvláštní věc - napětí mezi skutečnou zemí (co je v zásuvce) a zemí kabelového rozvodu. Toto napětí může dosahovat až několik desítek volů."

Pikofaradům se pixy diví, ale měření napětí ve VOLECH je pro něho bez problémů... :-)))))))))

A vyzkytovat? K volům se přidaly ještě i velryby... :-)

[2] Vložil(a): Marek Blaha, 2003-09-05, 00:39 Solo | MuteČtenáři: ---

Kondenzátor by měl být keramický, žádný MP (metalizovaný papír) nebo tak něco. V obchodě by mělo stačit říct, že to je na VF techniku.

Typická řada: 10, 22, 33, 47, 68. Přidávat nuly, popř. posunovat desetinou čárkou jak jen je libo.

A jeden vzoreček na pochopení: Kapacitní reaktance (jednotka ohm) = 1/(2krát pí krát frekvence krát kapacita). Co to udělá se stejnosměrným napětím, popř. se střídavým o nízkých frekvencích (do 50Hz) je jasné.

[3] Vložil(a): pixy, 2003-09-05, 00:56 Solo | MuteČtenáři: ---

Kraklakvakve? Koranere! Ksonsyrýři guelira. Brifsi brafsi, gutužere. Gasti, dasti kra! Lalulá! Chandra radar, sísa jádra, tesku tesk pi-pi? Vahapádra prývešádra, kluk puk pici-li! Lalulá!!!

Tož asi tak bych to viděl...

[4] Vložil(a): Ondra Kněžour, 2003-09-05, 01:28 Solo | MuteČtenáři: ---

> pixy

Uděláme obchod, já ti přeložim Markovu řeč a ty nám pak řekneš, co si měl na mysli příspěvkem [3]OK? :)

Skočíš někam do elektra (http://www.gme.cz, http://www.ges.cz například) a řekneš, že chceš keramickej kondenzátor v intervalu kapacit 1 - 550pF na odrušení antény, vzhledem k tomu, že jsou to haléřové položky doporučuju vzít jich několik různých, ať můžeš experimentovat.

Vztah naznačený vzorcem říká asi tolik:

1/(2 x 3,14 x 50 [Hz] x 0,000000001 [F = 1nF jako max. udávaný v návodu]) = 3184713,376Ohmů, což je hooodně velkej odpor, kterej zadrží to, co nechceš, ovšem pro frekvenci například 50Mhz už je odpor jenom 3Ohmy, takže signál o téhle frekvenci proteče. Aspoň doufám, že sem to pobral dobře, taky nejsem odborník :)

[5] Vložil(a): zjoova, 2003-09-05, 09:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Hele, Ondra se docela presne trefil do stylu "VF elektronika for dummies" - myslim, ze ted by to mohl pixy pochopit. Hlavne tu zalezitost s obchodem :-) - a o to mu nejspis slo. Jinak to pro nej musela fakt byt spanelska vesnice. No a TED jsem zvedavej na jeho vyklad Morgensterna

[6] Vložil(a): pixy, 2003-09-05, 10:19 Solo | MuteČtenáři: ---

Ondro> Děěěěkujíí! Ano, "for dummies", to je to pravé co potřebuju. Každý by si to měl občas zažít, ať ví, jak vidí většina ostatních jeho zasvěcené výklady (třeba o CSS a HTML), když tomu totálně nerozumí ;)

Vzpomínám si, že jsem kdysi na kolejích rozhodil sedm teoretických fyziků, když jsem po nich chtěl, aby mi polopaticky a po selsku vysvětlili, co je proud. Ne jak se definuje a jak se počítá, ale co to je. Po několika hodinách na tom zkolabovali :) Snažili, zkoušeli, trpěli, nezvládli.

Moje znalosti elektriky končí u stejnosměrnýho proudu, ten bych ještě pochopil - ale jak to začne kmitat, jsem v ... koncích a nechápu. To jako ten elektron letí z elektrárny přes moji žárovku a tim druhym drátem ven a za chvilku zase zpátky, a to 50x za sekundu? ... nebo co... ;)

P. S.: Tím Morgensternem jsem nechtěl říct nic víc, než že kdyby tam stálo místo těch nanofaradů tohle, tak tomu rozumim úplně stejně :) (a pro úplnost: Christian Morgestern, Veliké Lalulá; též skupina Stromboli, LP Stromboli, strana A).

[7] Vložil(a): Honck [web], 2003-09-05, 12:07 Solo | MuteČtenáři: ---

2pixy: ja se v tom taky moc nevyznam, ale reks to dobre. ten elektron skutecne meni smer 50x za sekundu, jen nestihne tak velkou vzdalenost :-) (pro upresneni stihne pritom pekelne malou vzdalenost)

[8] Vložil(a): wolf, 2003-09-05, 12:10 Solo | MuteČtenáři: ---

2pixy: bud v klidu.. ja jsem v pataku na FELu, mam elektro prumyslovku a stejne si myslim, ze v dratech jsou trpaslici. Vazne. Ale pssst ;]

[9] Vložil(a): hujer [web], 2003-09-05, 12:42 Solo | MuteČtenáři: ---

pixy: a nebo taky skupina Visaci Zamek, album Start 02

zde i s akordy: http://www.visaci.cz/texty.php?f=start02/velike_lalula&l=cz&s=normal

[10] Vložil(a): mudd [web], 2003-09-05, 15:17 Solo | MuteČtenáři: ---

"Elektricky proud je uplne jednoducha vec. Kdyz zapneme vypinac, proud jde. Kdyz ho vypneme, proud nejde." (udajne Albert Einstein) Hm, tak ze bych misto te kancelarske svorky co tam mam uz pet let nakonec take zakoupil kondenzator? Ale radsi ne, veci ktere funguji neradno menit.

[11] Vložil(a): Marek Blaha, 2003-09-05, 16:17 Solo | MuteČtenáři: ---

Jako alternativní řešení celého problému lze použít následující postup:

1. vyšroubovat z lustru žárovku.

2. sehnat drát, přivázat si ho k pravé(!) noze a druhým konce k ústřednímu topení, popř. vodovodnímu potrubí, plynovému potrubí nebo bleskosvodu. Vše musí být dobře odizolované a pevně spojené.

3. strčit levou(!) ruku do objímky přímo do jejího středu. Pevně stiskout.

4. požádat tchýni, manželku nebo kohokoliv aby rozvítili.

Celý problém bude definitivně vyřešen.


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]