TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Brk!, krkl vlk skrz srst srn


[1] Vložil(a): JirkaF, 2003-11-18, 23:36 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Citoslovce se počítají taky? Pak tedy třeba kšc!

[2] Vložil(a): PssT [web], 2003-11-18, 23:50 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Psst, premyslim. Hmm, nic moc me nenapada.

[3] Vložil(a): PIERRE, 2003-11-18, 23:52 Solo | MuteČtenáři: ---

Jen tak ze zajímavosti jsem si udělal selekci z nějakého slovníku, který mám náhodou v databázi (obsahuje 308 521 českých slov v různých tvarech)... mrkněte se na výsledek, většinu výrazů vůbec nechápu, ale najdete v tom hodně inspirace ;)

b, bbc, bc, blb, bmp, bmw, bp, brk, brkl, brnkl, brv, brzd, bvg, bz, c, ccm, cd, ch, chf, chrchr, chrstl, chrt, cm, cnn, csc, csck, csd, csn, csr, cssr, cstv, csv, csvd, csvts, ctk, ctrl, cz, czk, db, ddr, dgb, dkg, dkk, dkp, dm, dnk, dns, dnvp, dph, dr, drb, drn, drncl, drsc, drv, drť, drž, dtp, dvd, f, fksp, fm, fmf, fmv, frc, frf, frnk, ftp, g, gbp, grd, grn, gsm, h, hcv, hdd, hdp, hl, hl., hlt, hm, hrb, hrr, hrst, html, http, hw, hz, j, j.č., jcd, jpg, jr, jvc, jzd, k, kb, kcs, kg, kgb, khz, kj, kldr, klk, klm, km, kp, kpd, kpj, kpt, kpö, krb, krk, krs, krt, krč, ks, ksss, ksč, kv, kw, kwh, kš, kšš, kč, kčs, lcd, lg, lng, lsd, lstg, ltd, m, mb, mbb, mdz, mfcr, mg, mgr, mhd, mhz, mj, mjr, ml, mld, mlh, mls, mlž, mlč, mm, mmmm, mmmmm, mp, mrkl, mrzl, mrť, ms, msdr, mvdr, mw, mš, mšmt, nbsp, ndp, ndr, nm, np, nrtm, nt, ntt, nvp, p, pc, pcs, pdd, pdf, pf, ph, phdr, phm, phmr, php, plch, plk, plm, pln, plst, plsť, plť, plž, pn, pns, pplk, pplpk, ppm, ppp, pps, pr, prchl, prd, prr, prs, prsk, prskl, prst, prsť, ps, psst, pst, psč, ptt, pvc, pš, pšt, pšš, pššt, pšššt, pčp, př, q, rb, rbl, rgb, rkp, rndr, rsdr, rtdr, rtf, rtg, rtm, rtn, rvhp, s, sb, sbcs, scsp, scvrkl, sfx, skk, skl, skp, skrz, skrč, skvrn, slz, smrk, smrskl, smrt, smršť, smrť, smrž, sms, snb, snp, snr, sntl, sp, spd, spn, spr, sprch, sps, spz, spö, sql, sr, srb, srk, srn, srp, srps, srst, srv, ssm, ssr, sssr, st, stb, str, strh, strhl, strk, strž, strč, sts, stč, sv, svrhl, sš, tbc, tf, tg, thdr, thp, tj, tm, trh, trhl, trn, trp, trs, trž, trč, tt, tv, tvrz, txt, tzn, tzv, tüv, v, vf, vkv, vlk, vln, vn, vrb, vrch, vrh, vrhl, vrr, vrrr, vrt, vrz, vrš, vstrč, vtm, vtr, vtrhl, vvf, vvk, vvn, vzp, vš, vč, w, wc, wmf, www, x, xp, z, zbrkl, zdf, zdp, zdrhl, zdrv, zdrž, zds, zhltl, zkr, zl, zmlkl, zmrzl, zps, zrn, zsdp, ztp, ztvrdl, zvl, zvrhl, zvrtl, zš, š, škrt, škrtl, škvrrrk, šmrnc, šplh, šprt, ť, ž, č, č.p., čd, čf, čhf, čj, čkd, čl, člk, čnb, čnr, čp, čr, črt, čs, čsfr, čsl, čsm, čsn, čsr, čssd, čssr, čstv, čsvts, čsčk, čt, čtk, čtvrt, čtvrť, čz, ččk, ď, ň, ř

[4] Vložil(a): PIERRE, 2003-11-18, 23:59 Solo | MuteČtenáři: ---

No ale uvažuju o tom jako blázen a stejně je podle mě nejlepší STRČ PRST SKRZ KRK a basta.

[5] Vložil(a): pixy [web], 2003-11-19, 00:40 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [3] > OK, když z toho vyrubu zkratky a nechám jen *slova* (a dodám pár, která jsem tam nepostřehl), tak zbude nepříliš velký seznámek (a to ještě zdaleka ne vše je spisovné):

blb, brd, brk, brkl, brnkl, brv, brzd, bz(zzz), cvrnk, cvr(rrr)k, čtvrt, čtvrť, dr(rrr), drb, drc, drhl, drn, drncl, drv, drť, drž, frc, frnk, grc, hl (sic*), hlt, hm(mmm), hrb, hrč, hrk, hr(rrr), hrst, chr(rrr), chrň, chrstl, chrt, klk, krb, krč, krk, krm, krs, krt, kš(ššš), mlč, mlh, mls, mlž, mm(mmm), mrd, mrkl, mrzl, mrť, plc, plch, plk, pln, plst, plsť, plť, plž, pr(rrr), prd, prchl, prs, prsk, prskl, prst, prsť, prv, ps(sss)(t), pš(ššš)(t), scvrkl, scvrnkl, skrz, skrč, skvrn, slz, smlsl, smrk, smrskl, smrt, smršť, smrť, smrž, sprch, Srb, srk, srn, srp, srst, srš, strč, strhl, strk, strž, svrhl, škrt, škrtl, škvr(rrr)k, šmrnc, šplh, šprt, trč, trh, trhl, trn, trň, trp, trs, tvrď, tvrz, vlk, vln, vlň, vrb, vrch, vrh, vrhl, vr(rrr), vrt, vrz, vrš, vstrč, vtrhl, zbrkl, zdrhl, zdrv, zdrž, zhltl, zmlkl, zmrd, zmrzl, zrn, ztvrdl, zvlhl, zvrhl, zvrtl.

* hl: nejkratší moravské sloveso (hl-nehl se)

[6] Vložil(a): met [web], 2003-11-19, 09:12 Solo | MuteČtenáři: ---

Proč vynechávat zkratky? To není zas tak strašný podvod a když si vzpomenu na jednu Jahelkovu píseň, tak by hned šlo:

Strč prst skrz ČSSR, NDR, PLR
v SSSR, ČLR, BLR,
zdrž Mgr. s RNDr. v PLR,
drť ČSSR z SSSR,
čtvrť SSSR z NDR ;-).....

Určitě by se dalo vymyslet ještě dlooooouhé pokračování :-))

[7] Vložil(a): laki, 2003-11-19, 09:36 Solo | MuteČtenáři: ---

A co nejdelší české jednoslabičné slovo?
scvrklňšť
očividně si čeština umí poradit se zamotáním jazyka tím, že přidá háčky...

[8] Vložil(a): LokoN, 2003-11-19, 10:40 Solo | MuteČtenáři: ---

Mlch pln skvrn zvlh z mlch.

[9] Vložil(a): cross, 2003-11-19, 12:21 Solo | MuteČtenáři: ---

možná už mi slábne paměť, ale na základní škole jsme se učili něco o "slabikotvorném R a L". neboli slova jako "zmrzl" nebo "scvrnkl" a podobně jednoslabičná nejsou. pouze neobsahují samohlásky.

anebo mě paní učitelka uvedla v omyl :-]

[10] Vložil(a): pixy [web], 2003-11-19, 12:52 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [9] > jasně, "r" a "l" jsou slabikotvorná - tedy mohou vystupovat ve funkci samohlásek a vytvářet slabiky - "zmRz-ly" vs. "zmAt-ky".

ad [8] > ještě tak vědět, co to je ten "mlch" a "mlchy".

[11] Vložil(a): pixy [web], 2003-11-19, 12:58 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [6] > O kterou Jahelkovu píseň se jedná? Tu asi neznám... Pokud si to ovšem nepleteš s Mládkovými Zkratkami - ale tam je "Z Péeler do Emeler jel jsem přes Čéeseseer, Esenbé mé Dékávé si stoplo na Téká..." - tedy samohlásek až hanba :)

BTW, s hrůzou jsem si uvědomil, že dodneška umím celý text jak když bičem práská... To je přímo ukázková blbina z těch blbin, o kterých včera psal Převážně Neškodný White Dog: http://blog.maly.cz/index.php?item=592

[12] Vložil(a): met [web], 2003-11-19, 13:53 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [11]: Oops, ted si v duchu tu pisen prehravam (z pameti ji tedy neumim) a nejak mi doslo, ze ji nezpiva ani Jahelka, ani Mladek, ale Palecek s Janikem (Jahelka zpiva at tu pisnicku, co je na kazete po tehle :-)

Pisen je podotykam z doby predlistopadove a zni nejak takhle:

"...Kdyz prijde cerven napada me hned,
kam s rodinou bych letos mohl jet
ČSR, NDR, PLR, SSSR,
priznam se, ze me to uz pekne stve...."

Ta Mladkova je teda lepsi, ale tohle se mi vybavilo, kdyz jsme mluvili o tech nesamohlaskovanych slovech.

[13] Vložil(a): White Dog [web], 2003-11-19, 14:10 Solo | MuteČtenáři: ---

Chrt pln skvrn zdrhl z Brd. Smrž pln skvrn zvlhl z mlh.
S Arthurem jsme onehdá (asi před 10ti lety) řešily problém nejdelší české věty bez samohlásky. Arthur něco vymyslel, ale jelikož tam je vulgární slovo (zmrd) tak to tady nebudu publikovat :-)
Nejdelší české slovo bez samohlásky, které dává smysl, je ZVZSCVRNKLS ve smyslu "cosi jsi odstranil cvrnknutím do výšky".

[14] Vložil(a): pixy [web], 2003-11-19, 14:26 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [13] > Jojo, Whitedogu, "chrt pln skvrn" zatím vede. Paráda.

Ale to zvzscvrnkls už je i na mě zu moc. Bez toho z bych to ještě s oběma očima přimhouřenýma dokázal vstřebat, ale to z- už tam je opravdu navíc.

s- je ve smyslu pryč z povrchu by šlo (svrnkl = cvrnknutím odstranil); vz- se používá pro ovedení v pohyb směrem nahoru (takže vzcvrnkl by horkotěžko šlo; vzscvrnkl se ještě dá jakž-takž uznat); ale z- předtím už opravdu být nemůže (přinejmenším proto, že už je součástí toho vz-, které je vlastně v-z-).

[15] Vložil(a): met [web], 2003-11-19, 15:37 Solo | MuteČtenáři: ---

Tak mi teda neda, abych se jeste nepridal ;) - kdysi jsem zkouset vymyslet nejdelsi ceskou smysluplnou vetu tvorenou "tim samym" slovem:

Bacili, bacili bacili bacily bacily.

(Hapruje tam teda mekke/tvrde i, ale kdyz to clovek jen slysi, tak je to uz uplne stejne :-)

[16] Vložil(a): pixy [web], 2003-11-19, 17:18 Solo | MuteČtenáři: ---

met> nerad bych tě připravil byť o jednoho bacila, ale chci se jen ujistit - buďto jsou "bacili" životní a musí pryč a musí být "bacilové" (leda ještě po moravsky "bacilé") - anebo nejsou životní, a pak to celé musí vypadat takto:

Bacily, bacily bacily bacily bacily! :))

[17] Vložil(a): met [web], 2003-11-19, 18:30 Solo | MuteČtenáři: ---

Tak tos me dostal, budu si asi muset prolistovat pravidla.

Ja jsem to 5 let spokojene sklonoval dle vzoru "pan" a docela mi to sedelo ;-)

[18] Vložil(a): pixy [web], 2003-11-19, 18:53 Solo | MuteČtenáři: ---

met> Tak pardon - do těch Pravidel jsem se podíval já a opravdu připouštějí oba tvary - bacili i bacily. Máš mou omluvu.

Ale s neživotnými bacily a se samými "y" to stejně vypadá nejlíp, ne?

[19] Vložil(a): met [web], 2003-11-19, 20:52 Solo | MuteČtenáři: ---

Tak jsi mi to vlastne po peti letech pomohl dovest k dokonalosti, dik ;-))))

[20] Vložil(a): Filip Jirsák, 2003-11-20, 13:15 Solo | MuteČtenáři: ---

Hrd mrzl vlk pln srn, tvrdl, zhltl hrst zrn, strhl drn, prst trhl, škrtl v trs - krkl vlk pln zrn, prskl blb vlk skrz trs, zvlhl drť, prst brnkl, scvrnkl trn, zvrhl krb - zmlkl vlk, smrskl srst - vrzl smrk, vlk pln slz zmrzl v hrb.

[21] Vložil(a): Filip Jirsák, 2003-11-20, 13:33 Solo | MuteČtenáři: ---

Varianta bé, máme lepší...

Vlk hrd zdrhl z Brd, pln srn tvrdl, drhl srst, mrzl - zhltl hrst zrn, strhl drn, prst trhl, škrtl v trs - krkl vlk pln zrn, prskl blb vlk skrz trs, zvlhl drť, prst brnkl, scvrnkl trn, trn zvrhl krb - zmlkl vlk, zvlhl z mlh, smrskl srst - vrzl smrk, vlk pln slz zmrzl v hrb.

Ale spíš už by to bylo na vět několik, místo pomlček. Ale docela chybí spojky, a těch předložek (v, k s, z) také není moc...

[22] Vložil(a): met [web], 2003-11-20, 15:49 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [20], [21]: Slusna prace!

[23] Vložil(a): Arthur Dent [web], 2003-11-22, 07:12 Solo | MuteČtenáři: ---

[20][21][13]

Ta věta (ne souvětí!) byla nějak takhle (snažil jsem se neopakovat slova):

Zmrd Smrž Chrt, hrd, pln skvrn z mlh, zdrhl z Brd v krb skrz hrst zrn.

ale myslím, že to bylo ještě delší...

PS: Nevím od koho to je, ale vzpomněl jsem si na to nějakou divnou asociací, napíšu to sem, i když je to trochu offtopic:

Při svitu měsíce
tančili tři zajíce.
A koroptev.
Ten tančil nejvíce!

A s tím JXD mi to připomnělo T.R.Fielda:
Nahoře radost, dole žal.
Až bude Doležal nahoře
zapomeň nahoře na hoře!

[24] Vložil(a): boni, 2003-12-03, 14:09 Solo | MuteČtenáři: ---

[23] To je báseň "Na stráni vinice" Miroslava Horníčka. Správně ovšem zní:

Na stráni vinice
za svitu měsíce
tančily tři zajíce.

A koroptev.
Ten tančil nejvíce.

[25] Vložil(a): Karel P., 2004-09-27, 03:20 Solo | MuteČtenáři: ---

Taky přidám svoji trošku do mlýna :-)

ztvrdl krk
zmrzl smrk
mrkl vlk
mrskl plk

plž zdrhl
strž svrhl
brk strhl
prd vrhl

[26] Vložil(a): makova, 2005-08-29, 18:45 Solo | MuteČtenáři: ---

bajecne, moc jsem se pobavila:o)))
Tez prijdu se svou troskou do mlyna...s malym opozdenim Vam zarecituju absolutni vers:

Bobr vydre
bobr vydre.


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]