TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Z Linuxu na MacOSX


[1] Vložil(a): px30, 2005-02-22, 02:28 Solo | MuteČtenáři:  -

Problém článku spočívá v tom, že se mi snaží vysvětlit, že konfigurační soubory jsou sice tam, kde je linuxák bude hledat, ale zároveň mi vysvětluje, že na všechno je grafické udělátko, které je lepší. Klikyklikylkik - klidně, ale od unixářky bych čekal poněkud drsnější vrtání se v systému a hledání konzolových nástrojů.

Mě by zajímalo několik věcí okolo OSX:

- dá se nabootovat do singlu? pakliže ano, jak vypadá?
- jak je to s alternativními windowmanagery v případě X11?
- existuje konzolový man?
- jak moc se OSX liší od MacOS 7.x z uživatelského hlediska (to je pro mě velmi důležité :-)?

[2] Vložil(a): lizard, 2005-02-22, 05:39 Solo | MuteČtenáři:  + +

[1] Problém Vašeho příspěvku spočívá v tom, že jste ten článek pravděpodobně nečetl dostatečně pozorně, ale musíte jej komentovat. Pro začátek bych doporučoval si ujednotit terminologii "unixář" a "linuxák" ;-). Poté se pokusit najít odpovědi na Vaše dotazy, nejprve třeba v dotyčném článku, pak zkusit google.com, např:
- alternativní Windowmanagery: píše se tam o projektu Fink. Pokud byste se tam podíval nalezl byste tam třeba toto: http://fink.sourceforge.net/pdb/section.php/x11-wm .
- man, tady si dovolím přímo ocitovat: "I pro Mac OS X platí, že man je první a nejdůležitější ze všech příkazů."
- single-user mod: kuk tady: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106388

A jak je to s odlišnostni se sedmičkou Vám neporadí ani článek (autorka píše, že se setkala až s X) ani já, mám velice obdobnou zkušenost se "switchem" jako autorka ;-). Ale jistě najdete nějakého zkušeného "mackaře" :-).

[3] Vložil(a): pkm, 2005-02-22, 07:10 Solo | MuteČtenáři:  + +

Co je na tom obskurního?-) Jistě chápu. Nicméně tvrdím, že používání Free softwaru (potažmo třeba Linuxu) je těžce návyková záležitost. Leta letoucí jsem pracoval na Windows a tvrdil, že počítač potřebuju pro práci (programování), nikoliv na hraní (konfigurování). Dlouho jsem se děsil těch megabajtů konfiguračních souborů a hýčkal si vyladěné Windows 2000 a Visual Studion .net 2003.

Pak jsem přešel na Linux. Ani ne tak kvůli technickým výhodám, ale kvůli licenci. Pochopil jsem, že je super mít svobodný software, obsluhovat něco co mi nikdo nemůže vzít. Je to těžko popsatelný pocit, něco, co mají věřící lidé :-). Pochopil jsem, že konsole je na některé věci úžasně efektivní nástroj a dokonce jsem si oblíbil i konfiguraci přes textové soubory (pro jejich spolehlivost). Samého mě to překvapilo. Proto mě ten článek obskurní nepřišel, ale chápu že spoustě "normálních" lidí takový přijde.

[4] Vložil(a): M.D. [web], 2005-02-22, 08:23 Solo | MuteČtenáři:  + +

Pixy, mohl by ses prosím trochu víc rozepsat, co Ti na tom případá nepředstavitelného, nepochopitelného a na samé hranici obskurnosti? Nekritizuji, jen by mě zajímalo, co máš konkrétně na mysli.

Spravuji totiž nově zakoupený iMac G5 v počítačové laboratoři MFF UK na Malé Straně (ano, v Rotundě, o které ses kdysi sám nostalgicky zmiňoval). Zakoupení iMacu je výsledek mého asi tříletého lobbingu na SISALu (Středisko informatické sítě a laboratoří), kdy jsem především argumentoval tím, že když máme v unixové laboratoři Linux na x86 a Sparcu, Solaris na Sparcu a IRIX na MIPSu, takže ten Mac OS X na PowerPC by tam ideálně zapadl.

A podstatné je to, že prakticky ihned po prvním spuštění stroje a drobných administračních zásazích byla první věc, kterou jsem udělal, nainstalování X11, nainstalování Finku a v něm celé řady GNU utilit, nainstalování Gimpu, NeoOffice/J, MPlayer OS X 2 a prostě celé řady dalších klasických unixových/linuxových programů. Bez nich by to sice byl krásný desktop, ale hůře použitelný unix, přesně jak píše Anička.

Jen tak pro zajímavost, informační web stroje je
http://wiki.ms.mff.cuni.cz/wiki/Po%c4%8d%c3%adta%c4%8d_MacOsX

V poslední době jsme nastavili firewall ručně pomocí ipfw (klikací nástroj je na houby, protože skoro nic neumí) a pracujeme na elegantním integrování uživatelů do existující OpenAFS infrastruktury -- šlo by asi použít LDAP, ale potřebujeme jistý speciální způsob předávání AFS tokenů, takže pravděpodobně přepíšeme přímo lookupd. A právě proto si vážím toho, že Mac OS X je unix, protože v jiném nejmenovaném desktopovém systému podobné zásahy nejsou možné (nebo nejsou zdaleka tak elegantní). Ale přesto je to potřeba kapánek přiohnout.

[5] Vložil(a): JitkaCL [web], 2005-02-22, 09:53 Solo | MuteČtenáři:  + +

Jestli tento clanek znamena, ze Anicka prestane agitovat nebohe uzivatele Windowsu, aby si koupili SuSE Linux, tak je to vcelku velmi pozitivni zmena:-)

Ad Xka - ty uz snad rok pod OS X nepouzivam. Zpocatku jsem jima byla nadsena, ale pak jsem dosla k zaveru, ze je mnohem prijemnejsi necpat do OS X za kazdou cenu porty z Linuxu a radeji pouzivat programky, co Xka nepotrebuji.
Jako druhy system na jablickach pouzivam Gentoo Linux (na iMacu kvuli pomale kompilaci Debiana, ale iMaca jsem uz dala pryc). OS X a Linux spoustim podle chuti, tezko rict, co casteji. OS X je pohodlnejsi a Linux zase mnohem zajimavejsi.

[6] Vložil(a): Martin M. [web], 2005-02-22, 10:00 Solo | MuteČtenáři: ---

[4] já jsem studentem FI MU v Brně a před Vánocema nám taky konečně koupili nějaké ty iMaky (16 kusů). Okamžitě jsem si je oblíbil. Asi bych měl našemu správci poslat link na ten článek :-) BTW, používáme na nich LDAP.

[7] Vložil(a): M.D. [web], 2005-02-22, 10:46 Solo | MuteČtenáři:  + +

[5]: No dobře, ale X11 mají jednu důležitou vlastnost, kterou Aqua/Quartz nemá (spíše z marketingových než technických důvodů) a to je síťová transparence.

Nemusím si instalovat každý kus softwaru, který potřebuji jednou za půl roku, lokálně. Stačí mít X server a přes SSH se přihlásit na stroj, kde taková aplikace je (třeba proto, že vlastník/správce toho stroje ji používá pravidelně), a proste si ji pustit vzdáleně.

[8] Vložil(a): Vincent [web], 2005-02-22, 11:40 Solo | MuteČtenáři:  + +

no já mam zkušenost, že pro jakoukoliv práci je vždy rychlejší a lepší klávesnice než myš a klikání.... a to i pro dost podstatnou část práce přebas i v photoshopu, vyvolat dialog klávesovou zkratkou je rychlejší než se proklíkávat přes několik menu

[9] Vložil(a): pixy [web], 2005-02-22, 11:44 Solo | MuteČtenáři:  +

ad [1],[4] > Nepochopitelné, nepředstavitelné a PRO MĚ obskurní je to prostě proto, protože tomu vůbec nerozumím. Nechápu, proto, jak někdo může pracovat pro mě tak prapodovným způsobem na zařízení, které jsem si myslel, že tak důvěrně a detailně znám :)

Opakuju, že to nemyslím nijak špatně - jen je to pro mě nepochopitelné, protože to prostě nechápu a pochopit nějak nedovedu (definice kruhem: viz kruhová definice).

Nechápu ani moc, na co se [1] vlastně ptá. Tedy kromě poslední otázky. Jenže srovnat OSX a OS7 už ani nedokážu (i když jsem se sedmičkou dělal několik let), protože mezi tím byla osmička a několik skokově odlišných devítek; pak ještě třio verze desítky... Je to už strašně dávno - jako chtít po někom srovnat, jak se dělá WinXP ve srovnání s Win3.x.

Ale z věcí, na které si vzpomenu určitě vyplývá, že s OSX se (mi) dělá podstatně lépe. Nejsem odkázán na mac-only hardware. Pracuju s desetitlačítkovou myší (bezdrátový LaserMX od Logitechu). Můžu používat podstatně víc softwaru (včetně spousty portů z Linuxu/Unixů). Ovládání je příjemnější, vše se dá ovládat jen klávesnicí, chci-li; můžu si nastavit klávesové zkratky. OSX zvládá spoustu datových formátů už na úrovni systému (třeba nativní PDF, RTF atd). Díky Quartzu mám prostředí, ve kterém se mi příjemně dělá a neruší (poloprůhledné prvky, stíny, krásný antialiasing všeho). Síťování funguje nejlépe v historii MacOS - jako naprostý laik nemám problém, když někam přijdu, připojit se k libovolné síti na dvě kliknutí. Díky Docku a sloupcové navigaci mám konečně po letech permanetně uklizený disk a prázdnou plochu - dostanu se totiž na libovolné místo na disku na průměrně 2-3 kliknutí. Oproti starým systémům nemám problémy s fonty - OSX nativně podporuje všechny formáty (včetně TT, T1, OpenType atd.). Jakýkoli font stažený z internetu bez problémů funguje. ...

Ale jak říkám - těžko se to srovnává po tak dlouhé době, když už funguje i přikrášlovací vzpomínkopvý efekt. Jediné, čím jsem si jist, je to, že vždycky jsem měl MacOS za docela příjemný systém, který má sice své mouchy, ale pořád mi vyhovuje víc než jiné. Od doby Panthera (OSX 10.3) se to změnilo a systém mi vyhovuje téměř dokonale a nic o "sice má své mouchy" už mě ani nenapadá...

[10] Vložil(a): thingwath, 2005-02-22, 11:46 Solo | MuteČtenáři:  + +

Vidíte, já přesně tuhle cestičku zvažoval a přemýšlel o ni, a teď mi přijde, že už to není tak dobrý nápad. Taková věc mě přiváže k jednomu jedinému dodavateli hardwaru a jeho architektuře.

Co získám oproti Linuxu? Closed-source grafické prostředí, které je sice hezké, ale k čemu, když to co mám, mi vyhovuje? Jaké získám skutečné výhody v systému? Slyším poplácávání po zádech, o nic nepřijdeš (nejsem si tím tak jist, spíš vůbec ne). Ale zatím mi nikdo neřekl, co získám (co bych chtěl).

A vývoj software, který používám jde kupředu, to co Mac má budu mít nejspíše za nějakou dobu také. A vím, že se nebude hledět na omezení marketingová, jako u Apple, ale na technická, všechno to navíc dostanu úhledně zabalené pod nějakou OSI podpesanou licencí.

Nechci žádný flame, ale proč Mac? (Článek je o uživatelích Linuxu, píšu tedy z pohledu uživatele Linuxu, mějte to na paměti!)

[11] Vložil(a): JitkaCL [web], 2005-02-22, 11:56 Solo | MuteČtenáři:  +

M.D: To bylo na mne?
Tak ja jsem sice docela hodne uhozena, ale zase ne natolik, abych si doma pustila dva pocitace a z jednoho poustela po siti programky na tom druhem, jenom proto, ze to jde:-)
Nevim, jak za tu dobu, co Xka pod OS X nepouzivam pokrocil vyvoj, ale podle mne Xkam jim mnohem vetsi integrace do systemu.

[12] Vložil(a): pixy [web], 2005-02-22, 12:00 Solo | MuteČtenáři:  -

ad [10] > Kupodivu třeba kvůli ceně. iBook jakožto notebook ($999)a MacMini jakožto desktop ($499) jsou při své výbavě (tichosti, minimálních rozměrech) určitě volbou, o které stojí za to uvažovat.

[13] Vložil(a): M.D. [web], 2005-02-22, 12:15 Solo | MuteČtenáři: ---

[11]: No, tak já teda asi tak uhozený jsem ;), protože si běžně spouštím vzdáleně aplikace z mého notebooku na desktopu a obráceně (přes WiFi nebo ethernet).

Ale je pravda, že jsem podstatnou část dne připojen do akademické sítě, kde jsou Linuxových a unixových strojů mraky.

[14] Vložil(a): thingwath, 2005-02-22, 12:15 Solo | MuteČtenáři:  + + +

[12] Koukal jsem, není to tak zlé. MacMini mě zaujal, ale obávám se, že za mírně vyšší peníze postavím též stroj podobných parametrů, který na rozdíl od MacMini nebude trpět katastrofální nerozšířitelností a jeho neduhy (třeba 40 giga disku je fakt k smíchu, mně to nestačí a víc disků tam prý zapojit nejde, s pamětí to bude asi docela podobné, ale já potřebuju třeba na Javu docela dost). Nevím. A i kdyby, poběží na tom s hodně velkou jistotou Linux nebo BSD (do čehož teď nebudu počítat OS X) :-)

[15] Vložil(a): JitkaCL [web], 2005-02-22, 12:15 Solo | MuteČtenáři:  + +

thingwath: Ja ti muzu rict to, co rikam kazdemu jinemu uzivateli Linuxu/okynek/OS X a ja nevim jakych jeste OS a platforem, kdyz se zajimaji o neco onacejsiho. Prijd se podivat, vyzkousej si to a pokud ti to vyhovuje, tak si to porid. Je uplne jedno pro jaky system, nebo platformu se ten clovek nakonec rozhodne, hlavne ze je s nim spokojeny. Kdyz to reknu jednoduse - obcihni si to a kup si Maca, kdyz si budes myslet, ze z nej budes mit radost:-)

Pokud se ale zajimas o pocitace, tak jiste neni na skodu, kdyz si muzes osahnout i neco jineho, nez na co jsi zvykly a nabrat nejake nove zkusenosti.

[16] Vložil(a): JitkaCL [web], 2005-02-22, 12:27 Solo | MuteČtenáři:  +

M.D: No prave. Pro mne ale nema vyznam se z prace pripojovat notebookem na pocitac doma v obyvaku. A v praci mame z trista pocitacu jenom jedineho Maca. Sice jsem jich pro nasi sit chtela par nakoupit, ale pak se ukazalo, ze by to nebyla dobra volba.

[17] Vložil(a): thingwath, 2005-02-22, 12:48 Solo | MuteČtenáři:  -

[15] Já jsem s Linuxem a BSDčkama spokojenej, dočista. Vyhovuje mi i ta roztříštěnost, mám rád tu otevřenost. Nevím, jestli má OS X něco navíc, co by mi mohl poskytnout, ačkoliv to nevylujučuju :-)

Co mi ovšem nedá spát, je možnost, že bych měl mašinu, která nebude řvát a větrat celý den.

[18] Vložil(a): +a, 2005-02-22, 13:22 Solo | MuteČtenáři:  - -

+a

[19] Vložil(a): JitkaCL [web], 2005-02-22, 13:23 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Tak ono neznamena, ze kdyz mas Maca, tak nehulaka a naopak ne kazde PC musi rvat a vetrat:-)

[20] Vložil(a): OT: Ash +a, 2005-02-22, 13:28 Solo | MuteČtenáři:  - -

Prominte to byl omyl, mam tu takovou zahadu... WinXP a cestina - najednou, z cisteho nebe, maji tlacitka v horni rade nasledujici vyznam

+, "nic", a, Y, "enter!!!", ~, ý, á, í, é (tedy prava pulka je ok:)

Deje se to jen na webu, tedy v <input type=text... a <textarea>, v addressbaru i jinych app. je to ok
Netusim jak se to stalo, tatka rikal, ze nic nedelal, tak zatim zahada... :) Chtel jsem zjistit, jestli se to deje i v <textarea tak jsem ze zvyku napsal www.pixy.cz ;)... Odeslani prispevku zpusobilo prave to nestastne r/shackem fungujici jako enter.

[21] Vložil(a): OT: Ash +a, 2005-02-22, 13:30 Solo | MuteČtenáři:  - - -

Snad to alespon nekoho pobavilo, vidim, ze prave resite "opravdove OS" :))) Tak jen opravim ze to bylo c/shackem, ne r/shackem :)

[22] Vložil(a): Arthur Dent, 2005-02-22, 13:42 Solo | MuteČtenáři:  + + +

[20] Příčinou je nejspíš Google Toolbar...

[23] Vložil(a): Ráďa, 2005-02-22, 22:21 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Mimochodem, poněkud si rýpnu do marketingu Apple: TOHLE je switch. Skutečné problémy, které bude switcher řešit, s jejich řešením. Ale když si dáte apple.cz/switch nebo anglickou variantu, nedozvíte se vůbec nic. A pokud jde o člověka, který chce přejít z Windows, tak ho to vysloveně odradí. Věty jako "operační systém má zabudovanou..." nebo "systém automaticky rozpozná..." zná od Microsoftu a ví, že přesně tomuhle se má vyhýbat.

[24] Vložil(a): OT: Ash +a, 2005-02-22, 22:49 Solo | MuteČtenáři:  - -

[22] !Díky, byl to on :-O Asi se mrška apdejtoval ...až se přeapdejtoval.

[25] Vložil(a): Petr [web], 2005-02-23, 00:18 Solo | MuteČtenáři:  + + +

[14]
  * paměť max 1GB
  * disk externí přes firewire (400mbps) nebo USB 2.0 (480mbps)
  * rozšiřitelnost: na co? Já mám doma celeron 950MHz a kdybych chtěl neco rozšířit, tak musím koupit novej kompl :-))

[26] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2005-02-23, 02:41 Solo | MuteČtenáři: ---

[23] Tak s tím rozhodně nemůžu souhlasit. Mini mám objednaný, dva týdny už prolézám web apple.com a snažím se dostat do hlavy co nejvíc, aby ten switch proběhl maximálně hladce. Z jablečného webu jsem vyloženě nadšený, nečekal bych, že tam najdu takové kvantum informací, které jsou prezentovány naprosto srozumitelně a intuitivně.
Naopak, když jsem hledal informace v zarámované knowledgebase MS, tak jsem se dokonale zamotal.
A jako uživatel Windows jsem na apple.com našel odpovědi přesně na ty otázky, které mne napadaly. Na konci stránek sekce Switch je formulář, zkuste ho použít...

[27] Vložil(a): Ráďa, 2005-02-23, 09:15 Solo | MuteČtenáři: ---

[26] Možná úplně blbnu, ale myslíte ten dole? Když tam hledám "X11", "gcc" (třeba otázka: jak pomocí gcc vytvářet nativní Mac OS X aplikace? Lze to?), "Firefox" (třeba prostá informace "ano, můžete použít bez problémů"), zkusil jsem třeba něco Windowsího, "The Bat", "Nero"... pořád "No match found".

MS Knowledgebase.. no jistě, ale nemůžete se přece srovnávat s nejhorším. Třeba MSDN se mi líbí.

Mac je mi velice sympatický, rozhodně (třeba XCode je přímo s Mac OS X! Kdyby byly "visual něco" vývojové nástroje na Windows součástí systému nebo zdarma stáhnutelné, to by bylo něco!). Ale prostě mám spoustu otázek. Četl jsem si výborný seriál na mujmac.cz od Ondřeje Čady, ale ten mi neodpověděl. Třeba: je možné v nějakém jazyce prostě jen používat nějaké Apple API, a tak psát nativně? Myslím tím analogii Win32 API (CreateWindow..., volání DLL)?

[28] Vložil(a): pixy [web], 2005-02-23, 09:46 Solo | MuteČtenáři:  - - -

ad [27] > Teda nezlobte se na mě, ale řekl bych, že kategorie "běžný uživatel - switcher" a "vývojář - programátor" jsou přece natolik odlišné. Zanášet natolik odbornými informacemi průvodce pro běžné uživatele by bylo kontraproduktivní. Předpokládám (a nejen já, zřejmě i Apple), že člověk, který ví, co to je API, gcc a XCode, nepotřebuje switcherské prospekty a najde si potřebné informace jinde, lépe a efektivněji.

Třeba v developerských konferencích Apple, na www.info.apple.com, na macosxhints.com a na mnoha dalších místech.

[29] Vložil(a): M.D. [web], 2005-02-23, 10:03 Solo | MuteČtenáři:  - - -

[28]: Tahle argumentace jistě beze zbytku platila u starého Mac OS, který sice z hlediska uživatele vypadal podobně jako současný systém, ale jeho "vnitřnosti" stály za starou belu.

Jenomže Mac OS X je trochu jiné kafe, minimálně je to velmi zajímavý systém pro každého power-usera nebo programátora v libovolném unixu (nebo Linuxu). Ostatně přesně tohle bylo nosné téma Aniččina článku a tohoto se týkají některé dotazy v této diskuzi, např. [1], [27].

Chci říci, že Apple by si měl uvědomit, že existuje i kategorie switcher-programátor. A kacířská myšlenka je, že tahle kategorie by mohla být i mnohem početnější než kategorie switcher-uživatel. Bohužel Apple nemá žádného Mr. Balmera, který by upocený pobíhal po podiu a křicel "Developers, developers!", na Linuxové e-ziny nedává reklamu typu "Mac OS X -- obrázkové BSD -- klikněte pro více informací pro vývojáře" atd. A to je IMHO škoda.

[30] Vložil(a): kmotr, 2005-02-23, 10:44 Solo | MuteČtenáři:  + +

http://www.ntk.net/ballmer/mirrors.html

Promiňte, musel jsem to udělat ;)

[31] Vložil(a): Ráďa, 2005-02-23, 11:08 Solo | MuteČtenáři: ---

[29] Přesně tak, prostě informace pro switchery "power-usery". Jak rozchodit TCP/IP nebo jak se připojit modemem předpokládám nebude zas takový problém, obecně jsou to dost podobné věci a člověk to rozchodí i v relativně obskurních OS. Připojení od doby, co má Mac Ethernet taky asi není problém. Ale třeba: jak se připojit do domény/active directory? Dříve na to byl software, který se jmenoval Dave, nebo na NT 4.0 serveru bylo tuším "Macintosh Sharing" (už si to nepamatuju, nebijte mě), v Mac OS X je určitě Samba, ale jak přesně na to... Přitom je to docela důležitý pro lidi, kteří to chtějí koupit místo PC, které jsou členy domény. Atd.

[32] Vložil(a): pixy [web], 2005-02-23, 11:08 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [30] > Díky, je to ... ehm... zajímavé. A mohl bych ještě vědět, kdo je ten zpocený nařvaný fanatický pán? Jméno Ballmer mi nic neříká. Podle obrázků soudím, že nejspíš někdo z Microsoftu, ne?

[33] Vložil(a): pixy [web], 2005-02-23, 11:19 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [31] > Jak se připojit do Windows sítě:

Jsi-li připojen k síti a máš IP adresy atd., přeskoč na bod 4.

1. Otevři System Preferences > Network
2. Location > New Location...
3. Zadej typ sítě, IP/DHCP/BootP/atd., klikni na Apply Now
4. Ve Finderu otevři složku Network, kde uvidíš nalezené sítě, domény a počítače. Vybereš si, co hledáš a buď je to už připojeno, nebo je tam tlačítko "Connect" --- Případně můžeš v menu Finderu zvolit "Connect to server" (Cmd-K) a tam zadat adresu hledaného serveru - třeba afp://Muj_Notebook_na_AppleTalku, nebo smb://10.1.1.11/workgroup, nebo ftp://host:dodomu@ftp.archive.com/pub/data/

[34] Vložil(a): kmotr, 2005-02-23, 11:28 Solo | MuteČtenáři: ---

[32] Petře si děláš legraci, ne? Můj příspěvek byl reakce na 29 a měl všem připomenout žijící legendu.

Pan Steve Ballmer je po Billu Gatesovi současný CEO společnosti Microsoft. Její budoucnost vidím v zábavním průmyslu, renesance kabaretu....

[35] Vložil(a): Ráďa, 2005-02-23, 11:28 Solo | MuteČtenáři: ---

Díky za [33] informace. No vida! Takže jednodušší to být už nemůže. A předpokládám, že těch Location tam může být víc a člověk může mít třeba pevnou IP v práci a DHCP pro připojení přes kabel doma (což je třeba ve Windows trochu problém). Velice hezké!

[36] Vložil(a): pixy [web], 2005-02-23, 15:09 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [35] Ano, Locations je nemezený seznam, přístupný dokonce i ze systémového menu bez potřeby spouštět preference, a kompletní rekonfigurace sítě spočívá ve výběru jiné položky z nabídky.

ad [34] Nedělám si legraci. Jsem neinformovaný pologramota a kromě Gatese už nikoho z MS neznám.

[37] Vložil(a): Saiffer [web], 2005-02-23, 15:54 Solo | MuteČtenáři:  - - -

Prepáčte, že odbočím od témy, ale táto stránka je aj o webdesigne. Najprv som si hovoril, že prečo robiť stránky aj pre iné prehliadače (ako IE). Za veľmi krátku dobu som pochopil (a to si nimi nezarábam). V poslednom čase vidím, že to chápe stále viac ľudí, ale dosť ma prekvapilo keď som otvroril vo Firefoxe stránku vcelku známej skupiny Staind - http://www.staind.com ... chápem, ak niekto nemá chuť urobiť stránku aj pre tú (stále sa zväčšujúcu) menšinu ľudí, ktorá IE nepoužíva, ale prekvapuje ma to u stránok, za ktoré niekto musel dostať veľmi dobre zaplatené a u ktorých by som kompatibilnosť bral za samozrejmosť...

[38] Vložil(a): Jozo Remen, 2005-02-23, 20:05 Solo | MuteČtenáři: ---

[31] Active Directory/LDAP – /Applications/Utilities/Directory Access
Tam sa da nastavit aj Workgroup v SMB/CIFS. Ale ide to aj v /etc/smb.conf

Zdielanie cez SMB/CIFS je mozne zapnut v System Preferences->Sharing->Windows File Sharing

alebo klasickym BSD stylom cez Terminal :)
Zdielanie tlaciarni tiez nie je problem.

proste OS X je tak trochu odlisne BSD, co zvladne BSD zvladne OS X (a vela veci navyse)

[39] Vložil(a): jeník, 2005-02-23, 23:09 Solo | MuteČtenáři:  + +

Je to sice úplně mimo mísu, ale když jsem to na to narazil tak jsem neodolal abych to sem nedal, zkuste se kouknout na http://www.ovb.cz jiným prohlížečem než je MSIE (já mám Firefix a to je zážitek)!!!!!!!!

[40] Vložil(a): Saiffer [web], 2005-02-24, 00:18 Solo | MuteČtenáři: ---

[39] ...no tak to je už ad absurdum... :)

[41] Vložil(a): Michal Kubeček, 2005-02-24, 22:56 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [40]: takových už jsem viděl… Zkuste třeba http://album.olympus.cz/ - tam mám dokonce názorně vysvětleno, že to vlastně není ignorování alternativních prohlížečů a že je to pro moje dobro, že na ty stránky nesmím… Ale podobnost těch "fakjů" stránek je poněkud zarážející, že by to měla na svědomí stejná firma?

[42] Vložil(a): Jirka [web], 2005-02-25, 15:41 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [41] na tom je nejpikantnejsi, ze kdyz nastavis operu nebo firefox aby se identifikovaly jako IE tak to vse funguje....

[43] Vložil(a): Petr [web], 2005-02-25, 16:46 Solo | MuteČtenáři: ---

[42] jak nastavíš FF, aby se identifikoval jako IE?

[44] Vložil(a): OLE, 2005-02-25, 17:54 Solo | MuteČtenáři: ---

[43] Rozsirenie User Agent Switcher
http://www.chrispederick.com/work/firefox/useragentswitcher/

[45] Vložil(a): Michal Kubeček, 2005-02-25, 21:46 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [42]: dokonce není třeba ani měnit User-Agent, stačí přeskočit úvodní stránku a vlézt rovnou dovnitř… Ale mám pocit, že stoprocentně funguje jen prohlížení a že některé funkce ve správě těch alb jsou MSIE-only.

[46] Vložil(a): MH, 2005-03-12, 10:26 Solo | MuteČtenáři: ---

Skoda, ze uz je tato diskuse tak stara, ale snad si ji jeste nekdy Pixy procte.
Ja se vzdycky zarazim, kdys slysim ci ctu slova nekterych lidi o tom, jak necemu vubec nerozumi a nechteji rozumet a jeste to prezentuji jakoby to byla malem prednost. Je mne to divne proto, ze mam vzdy prirozenou snahu alespon trochu neco vedet o technologiich, se kterymi zachazim. Profesi jsem sitovy administrator, venuju se hlavne vecem kolem Unix/Linux/Cisco, ale zaroven mam napr. i zaklady tvorby Webu a jsem schopen - kdyz je to bezpodminecne nutne - nejaky Web spachat. Vim co to jsou kaskadove styly atd...Samozrejme, ze ne na takove urovni jako Pixy, ale prekvapuje me, ze Pixy (ktery zachazi s pocitaci a venuje se necemu tak blizkemu sitim, jako jsou Weby) absolutne nerozumi (jak sam uvadi) nekterym jednoduchym pojmum, ktere pouziva Anicka, kdyz popisuje sve seznamovani s MacOSX, ze by si nebyl schopen nastavit pripojeni do site, pokud by to za nej OSX automaticky neprovedl atd...Nemyslim to vubec zle, ale absolutne nechapu...
Jinak MacOSX je krasny. Ackoliv mam vsude na svych desktopech a notebooku SuSE Linux a jsem s nim navysost spokojen, vazne zvazuju koupi Maca MINI. Proste bych si s OS X konecne rad poradne pohral - zatim mam moznost pouze u kolegy. Koneckoncu je to taky Unix.
Je krasne, kdyz vidite nektere uzivatele Maca, jak jsou sokovani, kdyz jim prozradite, ze delaji vlastne na Unixu, ze to co je pod kapotou je blizkym pribuznym Linuxu. Vetsinou totiz ziji ovlivneni nesmyslnymi (a "nekym" umyslne zivenymi) myty, ze veci kolem Unixu se odehravaji pouze na prikazovych radkach a ze to neni nic pro ne :-))

[47] Vložil(a): pixy [web], 2005-03-13, 21:41 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [46] > Já myslím, že na tom není nic k nepochopení. Já denně pracuji cca s pěti až sedmi jazyky, musím mít v malíčku jejich syntaxi a implementaci na přibližně sedmi docela výrazně odlišných platformách; navíc musím automaticky ovládat nejméně dvacet netriviálních aplikací, které pravidelně používám; a k tomu dělám navíc grafiku a design GUI a informačních architektur. Nemám už chuť ani síly učit se další syntaxi a mám pocit že už bych ji i těžko udržel. Tož tak.


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]