Text komentáře:

1. Pleteš se, když tvrdíš, že Tachecí je slovo nesklonné. Jenom má ve všech pádech stejnou podobu, to je ale rozdíl.
2. MF DNES nemůže vytvářet pravidla, může korigovat veřejný úzus (Česko). My se tady bavíme pěkně akademicky, taková 4% menšina. Většinu naše debata nezajímá, většina si přečte Blesk nebo MF DNES. Pokud je budou texty tahat za uši (že paní Bush), prostě začnou řvát. Ale rozhodně to v soukromém styku používat nebudou.
MF DNES přechyluje stylem - co je zažité se nepřechyluje (Christie, Monroe,...), ostatní se přechyluje, mj. kvůli lepší pochopitelnosti.
Bez přechylování nelze skloňovat a bez skloňování nelze psát česky.
3. Souhlasím, že na úředních dokladech se nesmí jména komolit, tam je třeba zachovat korektní podobu. Nikomu ale nepříkážete, aby v neveřejném styku jména neskloňoval a nepřechyloval. Bez toho ničíte jazyk.
4. Vezměte si jména firem. Název firmy je uveden v prvním pádu a je doplněn větným přístavkem, který určuje formu. Na úředních dokladech musíte název firmy používat tak, jak je zapsaný v obchodním rejstříku (SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA, A.S., včetně verzálek nebo ŽDB a.s. - bez čárky), ale v neoficiálním styku to používat nebudete - tam budete používat a) jazykově správnou variantu (pokud to umíte :-) b) budete skloňovat a určitě nebudet užívat verzálky, protože je to hnusné.
Myslím, že tohle je rozhodně nejlepší analogie, která tady zatím zazněla.


Názor ostatních: nikdo nehodnotil


Váš názor na tento komentář:Zpět na komentáře