Text komentáře:

[16]: Ano, globalizace médií jsem si vědom a skoro jsem to prve zmínil; jenže zaprvé, přeceňujete myslím důležitost diplomatů naší zemičky pro globální papaláše a hlavně, co se tím dovědí nového, co ta svodka změní? Že česká vláda je rozhodnuta škrtat, i kdyby trakaře padaly, přece už dávno vědí a možná i to, že mezi nesouhlasícími je Hybášková - má arzenál způsobů, jak to dát najevo mimo záznam (jenže zase, copak [jim] na ní záleží? Už jsme se shodli, že je profesionálka; zdržela snad odsun jen o minutu? Mohla by vůbec, i kdyby se aktivně snažila?).
Celá diplomacie je jenom smluvená hra o tom, co a jak kdy kde čím naznačit; když se řekne "v této otevřené otázce bude nutno další jednání", obě strany jsou si vědomy, že to znamená "kdybychom vás mohli kobercově bombardovat, uděláme to" - ale berou to s klidem. Mezinárodní reálpolitika je příliš velká a nebezpečná věc, nelze dovolit, aby na praktické výstupy měl vliv osobní názor kohokoli (i GWB s Chirakem si při první příležitosti padli do náručí... pro kamery), natož subalterního kolečka ve stroji.

Nakonec když se neshodneme na definici, co je česky, proč bychom se měli shodnout v zadání práce pro diplomata, že ;-) Já prostě myslím, že systém je dostatečně pružný na to, aby nevyžadoval necítící androidy s nalepeným úsměvem, co budou jen papouškovat depeše z Prahy. Jelikož takoví neexistují, byla by to cesta do pekel. Chci říct - vy jste si Hybáškové v médiích dosud nevšiml, já si ji aspoň mlhavě vybavuji. On zas není principiální rozdíl, jestli předem neschválený názor nebo prostě jen nepohodlný fakt zazní ve speciálně napsaném článku do novin, nebo jako odpověď na jejich přímou otázku. Měla odmítat dávat rozhovory vůbec? Nebo se pokaždé zamyslet, z čeho bude nejvíc kapat "vše, co Svoboda, pardon, vláda ve sboru činí, dobře činí?" Za chvíli bychom mohli odvolávat diplomaty za to, že do telefonu ministrovi nepřitakávali dost nadšeně, nebo mu při poslední návštěvě na letišti dost neolízali boty.
Vy vlastně říkáte, že mají být vázáni disciplínou ještě víc než vojáci (ačkoli činy těch jsou nezvratnější): že smějí zpochybňovat rozkaz nejen až po vykonání, ale navíc i po rezignaci. Ale v čem je tedy problém, když přesně to (pro všechny praktické účely) Hybáčková udělala? Akorát ušetřila eráru za jeden fax, a NAVÍC tak poskytla daňovým poplatníkům expertní hodnocení situace a doporučených řešení, za což si ji koneckonců platíme - MY, ne Svoboda.

Snad ještě jednu odtažitější věc. Samozřejmě vím houbeles (mám nejmenovaný zdroj na zamini, ale je to jen vzdálený známý, mluvil jsem s ním krátce dávno a celkem to i bylo slučitelné s obrazem "bordel species Parkinson jako kdekoli jinde, jenom znásobený velikostí rozpočtu a výškou eg šéfstva"), ale vůbec bych se nedivil, kdyby ideálem diplomatické služby ČR byl úředníček, který pěkně sedí za stolem, občas opíše z novin svodku domů a HLAVNĚ NA SEBE NEUPOZORŇUJE. Jenomže právě TAKOVÝ typ bude dělat svou práci od osmi do pěti a ne potit krev za to, aby nemocnice včas stála, fungovaly pracovní vztahy těch, kdo je potřebují atd. atd. Vzpomenete si ještě, jak asi před rokem odvolali zase velvyslance v Pákistánu? Rodiče nějakých zmizelých studentů si nemohli vynachválit jeho pomoc, byl jako první se spacákem v Kábulu... ale prý překračoval svoji pravomoc nebo já už vlastně nevím co.


Názor ostatních: nikdo nehodnotil


Váš názor na tento komentář:Zpět na komentáře