Text komentáře:

poměrný volební systém je demokratická volba, kdy je v dané instituci po volbách poměrné zastoupení podle toho jak lidé volili mínus strany pod nějakou minimální hranici. Když by třeba dvacet procent hasovalo protihlasem proti komunistům (či jiné velmi nepopulární straně), tak by způsobili, že by se nerespektoval názor pětiny obyvatelstva, která tam komunisty chce. Ačkoliv tedy komunisty nesnáším a jejich stranu bych zakázal jako hnutí směřující k potlačování práv a svobod, jako regulérní politické straně jim nelze odepřít práva jejich voličů. Když bych měl tu moc já, udělám něco jiného - zavedu POVINNÉ hlasování, jako mají třeba v Austrálii. Kdo se nezúčastní, dostane pokutu třeba tisícovku. To že někdo neuznává ani jednu ze stran mohou vyjádřit tím že hodí prázdný lístek. To že někdo nejde k volbám není vyjádření názoru ale to že tomu člověku nezáleží na budoucnosti země a pro její prosperitu není ochoten udělat ani to že jednou za dva roky zvedne na deset minut prdel od televize. Potom by také většina lidí zastoupena nějakou stranou a nemohli by se k tomu alibisticky stavět. Zadruhé bych snížil minimum pro strany - každá strana která dostala tolik procent, že by měla aspoň jednoho poslance by jej měla dostat (tj. při dnešních 200 poslancích je to 0,5%, ale já bych je zkrouhnul na sto, nevím proč musíme mít tolik poslanců jako předtím celé československo a navíc ještě když nebyl senát). Takže by se rozpočítávaly jen ty hlasy, které by nevydaly ani na jednoho poslance.
U senátu by to mělo být ještě jinak, tam by neměla být povolena stranická podpora, tedy prezentace strany k senátorovi, každý by měl vystupovat za sebe. Každý kraj by měl mít tři poslance, kteří by byli na 6 let a střídali by se po 2 letech vždy jeden (jako nyní).
Tyhle eurovolby by byly podobné jako ty poslanecké (až na to že je jen 27 europoslanců, takže ta procenta jsou jiná).
Jo a ještě každá strana (senátor) by měla zaplatit část peněz na pokrytí voleb, podle obvodů v kolika kandidují a tedy nákladů, aby bylo pokryto minimálně 50% nákladů (optimálně sto) z těchto poplatků. Tím by se bránilo zneužívání voleb k propagaci (třeba rádia) za peníze daňových poplatníků. Ty strany, které se dostanou do sněmovny dostanou peníze jako nyní tak aby se jim účastnický poplatek minimálně vrátil. Také by to nutilo předem strany vytvořit koalice tak aby měli šanci se do parlamentu dostat a stejně tak by vybírali své kandidáty. A strany které by neměli takovou podporu by se prostě nehlásily. Co vy na takový systém?


Názor ostatních: nikdo nehodnotil


Váš názor na tento komentář:Zpět na komentáře