Text komentáře:

Pánové, vy máte nějaké zmatené vymezení pojmů. Noname, samozřejmě že je tam rovnítko (ale ne návyková, ale omamná) droga = "omamná látka". Ty máš mylně (asi za to můžou média) rovnítko mezi droga = NELEGÁLNÍ omamná látka. Ale to není pravda, to je jen nelegálníé droga. Drogy jsou všechy omamné a psychotropní látky a alkohol tato kritéra splňuje - taky že je alkohol drogou i de iure. Jenom je to droga tolerovaná.

Prosím nedělejte taky rovnítko mezi drogami a závislostí. To je taky velký omyl. Ano, většina drog vyvolává závislost - některé málo, některé hodně (některé vůbec ne) - a naopak jsou látky, které nejsou drogami a závislost také mohou vyvolávat. Navíc je tu závislost čistě psychologická, kdy si můžete vypěstovat návyk na cokoli (akci, postup, chuť, pocit atd.) - ta je navíc obvykle součástí většiny závislostí fyzických.

Ale droga je látka, která vyvolává změny v psychice (tedy psychotropní). Pojíš pár lysohlávek, budeš mít takové a takové halucinace, X_mg THC v krvi určitým způsobem ovlivní chování a vnímání, 5_% ethanolu v krvi tě zabije, aplikace nikotinu způsobí stažení cév a jisté změny v mozku atd. Jasná příčina a důsledek. To, že někomu způsobí tabulka čokolády (nebo půl kilo masa) euforické pocity je jen osobní, výjimečná a obecně neplatná věc - rozhodně ale čokoláda nebo maso nejsou drogy.

Ale alkohol droga (psychotropní látka) je. De facto i de iure. Jeho tolerance (a její míra) je už jiná věc.

A BTW - jestli někomu budu věřit informace ohledně drog, tak Jiřímu X rozhodně ano. On, narozdíl od rakouského zemědělce nemá žádné dělání osvěty zapotřebí a je narozdíl od něj zatraceně dobře informován a má i osobní zkušenost. Ale raději ho sem natahejme - kde je JXD, tam je flamewar.


Názor ostatních: nikdo nehodnotil


Váš názor na tento komentář:Zpět na komentáře