TOPlist

Pixylophone - archiv

Pondělí, 28. červen 2004

Epilepticky
18.54

Kartinki Konzolovyje

Dnešní Vesjolyje Kartinki se věnují počítačovým hrám, netradičně rozděleny na Top20 a Freeware.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (14)


Webdesign
18.03

Explorerové síto

Následující text je ukázkou z mé právě připravované knihy o CSS (jde to pomalu, ale už se blížím ke konci). Podrobnosti a související detaily potom najdete v knížce, teď to považujte za text vytržený z kontextu — o němž si ale myslím, že stojí za uveřejnění už teď. Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli poslední kontrole, jestli v něm náhodou něco nehapruje.

"Prosívání Explorerů"

Následující konstrukce používá [dříve v knize] zmíněné hacky k odlišení prohlížečů Windows IE 6, 5.5, 5.0 a starších a pro každý z nich definuje jinou barvu písma pro prvek #prvek. Pochopitelně jde jen o příklad — sami si můžete zvolit, jakou vlastnost takto nadefinujete, a jak jemně budete verze IE odlišovat.

Máme tedy v HTML prvek např.:

<div id="prvek"> Lorem ipsum... </div>

V CSS pak můžeme použít následující definice. Pozor, na jejich pořadí velmi záleží — stačí si uvědomit, že následující pravidlo vždy přepíše pravidla předchozí, pokud definuje stejnou vlastnost pro stejný prvek. Podstatou řešení tedy je, který prohlížeč které pravidlo nepoužije.

#prvek {
 color: black;    /* styl pro všechny prohlížeče */
 _color: red;     /* styl jen pro IE/Win, všechny verze */
 _color/**/: orange; /* styl jen pro IE/Win, jen 5.5 a vyšší */
 _co\lor: yellow;   /* styl jen pro IE/Win, jen 6.0 a vyšší */
 }

html>body #prvek { color: green }
 /* styl pro všechny prohlížeče mimo IE/Win */

#prvek[id] { color: blue }
 /* styl pro všechny prohlížeče mimo IE (včetně IE/Mac) */

Proberme si toto "síto" krok po kroku. Pokud některý z nich nebude zcela jasný, doporučuji vám vrátit se zpět k popisu příslušného hacku [v knize] a důkladně si jej znovu prostudovat.

Nejprve prvku #prvek nastavíme černou barvu (první pravidlo). V následujících třech pravidlech začíná název vlastnosti podtržítkem, takže se použijí jen v IE pro Windows. První z nich nastaví prvku červenou barvu ve všech verzí IE/Win. Druhé pravidlo (prázdný komentář umístěný bezprostředně za názvem vlastnosti, bez mezer) funguje skoro všude kromě IE 5 a starších (v IE 5.5 už ale ano), takže ve všech IE od verze 5.5 bude nadále nastavena oranžová barva (v IE 5 zůstane červená). Třetí pravidlo (escapovaný znak v názvu vlastnosti, kromě prvního znaku a znaků "a" až "f") pak funguje až od verze 6, takže jen v IE 6 a vyšším bude nastavena barva žlutá.

Další selektor používá html>body (bez mezery!), což nefunguje v žádném IE/Win (ale v IE/Mac ano). Nastaví prvku zelenou barvu. A konečně poslední je selektor s kontrolou existence atributu, který nepodporuje vůbec žádná verze IE (ani Windows, ani Mac). Modrá barva, kterou prvku nastavuje, se tak použije jen v ostatních moderních prohlížečích (Mozilla/Gecko, Opera, Safari).

Suma sumárum, ve výsledku by měl být text prvku #prvek zobrazen takto:

 • IE/Win 5.0 a starší: červeně
 • IE/Win 5.5: oranžově
 • IE/Win 6 a novější: žlutě
 • IE/Mac 5.x: zeleně
 • Mozilla/Gecko, Opera, Safari apod.: modře
 • ostatní: černě

[konec ukázky]

Pozn.: Stejně jako v knize upozorňuji, že tyto hacky (z důvodů bezpečnosti a celkové funkčnosti vůbec) nepředpokládají, že styl použije také nějaký prastarý prohlížeč s méně než mizernou podporou CSS (myšleny jsou především NN4, IE4 a starší). Tyto browsery by měly být od stylů odstřiženy úplně.

Výše uvedené hacky jsou mimochodem právě ty, které považuji za relativně bezpečné, nejvíce zpětně i dopředně kompatibilní a přitom syntakticky korektní, a které jako jediné občas používám (předem avizuji, abychom se vyhnuli zbytečnému dohadování, že jsou určitě ještě hromady hacků, které taky považujete za bezpečné; nepopírám to — ale všechny ostatní už mi přijdou zbytečné, výše uvedená skupina hacků totiž pokrývá odlišení jednotlivých verzí IE a nic jiného jsem nikdy nepotřeboval).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (62)


Mozkomor
12.02

Obchodní problém

Zaplatit 17 korun s použitím 3 mincí je snadné: 10 + 5 + 2. Ale věděli byste, jak je možné zaplatit 17 korun, jsou-li k dispozici jen 3 mince, přičemž ani jedna z nich není pětikoruna? Mluvíme jen o skutečných, platných českých mincích.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (30)


Pátek, 25. červen 2004

Jen tak
10.03

Při pátku po ránu

+++ Obšťastnila náš Středočeská plynárenská dopisem. Pokud právě teď nakupujeme otop na zimu, mohli bychom prý zvážit "využití plynu jako energie k vytápění, vaření a ohřevu užitkové vody. Že se nám to bohatě vyplatí a kompletní plynofikaci naší nemovitostí nám zajistí na klíč. No, zajímalo by mě, jestli ten krásný propagační dopis s 3D brožurou a posouvacím obrázkem dostalo všech 80 rodin v našem odnepaměti plynofikovaném věžáku...

+++ Na ČT 2 místo mého raníčku opakují fotbal, který dávali předvčírem v přímém přenosu. Opravte mě (já v tom moc přehled nemám), ale nebyl náhodou ten zápas ČR—Německo pro nás docela nedůležitý, protože to byl zápas ve skupině a z té máme postup dávno jistý? Měl jsem zkažené ráno — místo kávičky u pátečního Dobrého rána na mě vyskočí fotbal. Kdyby to bylo finále mistrovství světa nebo tak, tak to ještě tolerantně pochopím — ale tohle? Opakování zápasu, který už dávali? V primetimu? A takový skoropřátelák? Jděte se bodnout. Už aby byla ta digitální TV, dva multiplexy a extra sportovní kanál, mimo ČT 2... :(

+++ Je dobročinnost a dobročinnost. Ještě nedávno (nevím, jestli to stále běží) mě bombardovala z rádia vlezlá reklama hyper/supermarketů Albert na jejich bombastickou sbírkovou monstrakci. Zákazník po nákupu vyplnil nějaké papíry, vhodil je do nějaké bedny a celých 50 hal. z každé stokoruny pak šlo někam na charitu. Ta reklamní kampaň kolem toho přitom musela stát (několikanásobně?) víc, než ve finále vybrali. Tu reklamu jsem upřímně nenáviděl, vlezlou písničku s dětskými hlásky ("S Albertem za dětským úsměvem") a celého Alberta k tomu. ... Včera jsem si na homepagi Mall.cz všiml skoro nenápadné noticky "Z každého nákupu přispívame 5 Kč na konto Bariéry. Tečka. Žádné ovace, žádný humbuk a žádné haléře. Jasně, že v Mall.cz jsou nákupy průměrně dražší (ale mají i deseti- a stokorunové obchody) — jenže když nic jiného, tak aspoň psychologicky je 5 korun z nákupu "něco". Nabubřelá show kvůli padesátníku mě uráží.

+++ Ale přesto mám náladu zase spravenou. Dneska mi konečně pouští holky domů z porodnice. Za chvíli (záleží na složitosti propouštěcích procedur) si pro ně pojedu. A začne ten správný tanec. Snad jsem se vyspal do zásoby... :D

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (46)


Čtvrtek, 24. červen 2004

Jen tak
00.44

Intelektuálská onanie par excellence

To mě opravdu pobavilo. Obsáhlá esej Richarda Schönberga Causa Premiere (pozor, je to dlouhé; opravdu dlouhé) se pseudointelektuálsky obouvá do mainstreamové filmové kritiky, berouc si za etalon časopis Premiere a jeho recenzenty. Pominu-li délku textu (autor — i podle jeho ostatních článků a recenzí — zřejmě není schopen vyjádřit se na méně než pěti stranách; i když zkušený editor by to zredukoval na stránku) a opravdu úchvatné výrazy vyargumentovat nebo Poslední dobou se u nás však začíná rozmáhat nešvar (jo, to tam fakt je), tak je to především úžasná ukázka intelektuálské onanie.

Nemyslím to nijak zle, jen v pravém smyslu slova onanie — sebeukájení. Zde tedy spíš myšleno druhově než individuálně. Zkrátka typický příklad duševních výtvorů pocházejících z malé, úzce vymezené skupinky nepraktických a z mimo realitu vytržených takyfilozofů (pro něž i Aero je bulvární kino), určené ku čtení pouze příslušníkům téže skupiny. Pro kohokoli jiného jsou buďto zcela nerozumitelné, nebo alespoň budící naprostý nesouhlas. Zkrátka skupinová samohana, ukájení intelektuála intelektuálem (čímž nechci žádného skutečného intelektuála nikterak urazit).

Autor se rozhořčuje nad tím, jak si ti filmoví rádobykritici z Premiere dovolují psát o tom, co tak asi bude typický divák (pro něhož je ten časopis určen) cítit při sledování filmu. Že si občas (ta chucpe!) dovolí přiznat, že něco nepochopil, nebo se dokonce (ó, hrůzo) odvolává na jiné recenzenty a kritiky. Vůbec největším kamenem v žaludku je panu Schönbergovi fakt, že vkus recenzentů Premiere je blíž obecnému divákovi a nevznáší se kolem oratoře o tři patra výše, jak by se na správného filmového kritika slušelo. A pak se může stát i tak nestydatá věc, že se takovému recenzentovi třeba (fuj!) líbí Pán prstenů a naopak Femme Fatale má za těžko stravitelnou slátaninu. Nebetyčná drzost.

Autor sám ovšem jen planě nementoruje. Osobním příkladem recenzenta v jiném magazínu dokazuje prakticky, jak podle něj správná filmová kritika vypadá. Třeba když ve své recenzi filmu Kill Bill, vol. 2 bezohledně prozradí všechny základní peripetie filmu, zahltí čtenáře desítkami, pro recenzi samotnou zcela nedůležitých jmen jiných autorů (aby čtenář nepochyboval, jak je Pan Kritik vzdělaný) a film vymezuje vůči jeho první části tvrzením, že narativní struktura zůstala fragmentovaná jako u první části, ale je již plně lineární.

Já mám zcela jasno. Pan Schönberg mi pěkně vytyčil a na příkladech doložil, co je ta správná, jediná pravá intelektuálská filmová kritika — a co je ta bulvární, plytká pseudokritika magazínů pro širokou veřejnost. Jsem mu za to vděčný. Teď už přesně vím, že nadále musím vyhledávat to druhé a to první obcházet širokým obloukem. Abych do toho náhodou nešlápl.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (39)


Středa, 23. červen 2004

Epilepticky
23.29

Eurodiví kopálisti

Vesjolyje Kartinki si tentokrát vytyčily za úkol zdokumentovat žampionát v kopání do balónu. První dvacítka kreací je v Top20. Jelikož toto téma opravdu není můj šálek moka, přesto se jeden můj zcela nepochopitelný výtvor ocitl v sekci Aut, ale úplným omylem. Sorry.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (3)


Webdesign
14.29

Opera pro Mac: Konečně plně použitelný prohlížeč

Opera byl na MacOS vždycky tak trochu odstrkovaný a opomíjený prohlížeč. Není divu — její rané verze nebyly moc použitelné (u nás především, hlavně kvůli různým nepřekonatelným problémům s češtinou). Pak přišlo Safari a Opera, v té době o víc než verzi nižší oproti své hlavní verzi pro Windows, vyhlásila, že se stahuje a vývoj pro MacOS končí (stejně jako chvíli předtím Microsoft se svým dnes už mrtvým Explorerem).

Pak se ale cosi stalo, výrobci Opery se uklidnili a z čistého nebe spadla verze 7.50 pro MacOS (tedy číselně prakticky totožná verze s Windows). Oproti předchozí verzi 6.0 zde byl obrovský kvalitativní skok, už se jednalo o produkt velmi podobný tomu na Windows (a ne něco úplně jiného, co se jen stejně jmenovalo, jako doposud). Ale spousta mušek tu ještě byla — hlavně špatná podpora Unicode písem a práce s češtinou (všechny znaky s diaktikou na stránce byly jiným písmem), občasné lapsy v uživatelském prostředí (rozsypání ikonek, nesmyslné pozadí kolem stránky atd.), absence některých funkcí oproti Win verzi. Taková slušná, nicméně ještě ne moc použitelná betaverze.

Nyní je "venku" Opera 7.51, prakticky totožná s verzí pro Windows, se všemi funkcemi a doplňky. Písma Unicode už jsou podporována a s češtinou jsem zatím nezaregistroval sebemenší problém. Pokud stále nemáte jasno ve volbě svého prohlížeče, určitě Operu zkuste — zvlášť pokud jste z těch, kteří mají rádi všechna komunikační rozhraní (web, mail, chat) pohromadě v jedné aplikaci.

A pokud jste vývojář webových stránek, není co řešit — Operu mít musíte. Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli vypínání obrázků a přepínání uživatelských stylů určitě. Pro testování použitelnosti a přístupnosti stránek není nic lepšího.

P. S.: Download má jen 4 MB.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (54)


Úterý, 22. červen 2004

Jen tak
23.17

Není náhodou něco úplně blbě, ...

... když hlavním mecenášem sportovců pro olympiádu je výrobce drog? To fakt vadí jenom mně?

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (80)


Epilepticky
09.08

Viděl jsem Špidlu

Viděl jsem Špidlu
Hlavu měl v rydlu
A stopy vidlí
Na zadku Špidly
Dosvědčily neomylně
Že už zase kutil v dílně
A teď snáší na hromádku
Šroubováky, vrták, kladku
Nebozízky i dlátka
Balí si svá špidlátka

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (26)


Neděle, 20. červen 2004

Webdesign
22.36

Mrtvola se hýbe červy

Možná není vše ztraceno. Jisté náznaky potvrzují, že Microsoft není tak docela hluchý a slepý k nářkům webdesignérů, kdy že už konečně začne dodržovat standardy. Robert Scoble z Microsoftu připomenul místa, kde můžete komunikovat s týmem vývojářů MS. Takže chybí-li vám, jakožto webdesignéru—profesionálovi, v IE nějaká opravdu zásadní funkce, máte možnost podiskutovat o tom s lidmi, kteří jsou za to (aspoň částečně) zodpovědní. Nedělám si přílišné iluze o nějakém blýskání na lepší časy, ale nějaký malý hrom kdesi na obzoru bych s dovolením, stejně jako WaSP, slyšel.

A když jsme u toho: Co ze standardů (HTML, JS, CSS) v IE nejvíce postrádáte? Já jsem po delším přemýšlení přišel na to, že těch věcí není zas tak moc. Mám-li se omezit na opravdu kruiciální nedostatky, je to:

 • podpora vlastností min/max-width/height v CSS
 • position:fixed v CSS
 • chybné chování overflow v CSS
 • podpora alfa kanálů v PNG
 • nestandardní struktura DOM (například přístup k objektu BODY)

Pak je tu samozřejmě ještě spousta dalších chyb, chybek a lapsů, ale ty už tak úplně kritické nejsou (třeba podpora selektorů s atributy v CSS). A pak ještě jedna drobnost. Opravdu mi hodně chybí věc, na kterou jsem tak zvyklý z maců a která mě pokaždé tak strašně moc zarazí, když se semo tamo podívám na nějaká Windows: chybějící antialiasing písma (nejlépe na systémové úrovni). Opravdu nechápu, že v to dnešní době ještě Microsoftu vůbec nevadí — stačí pracovat půl dne v Pantheru na macu a když se pak vrátíte k Windows, ta hranatá, zubatá písmena vám přijdou neuvěřitelně ošklivá a archaická. Ale to jen tak na okraj.

Co opravdu citelně chybí v IE vám? Napište to do komentářů.

Update: Díky komentářům (díky, Viktore Janebo) už vím, že ve Windows opravdu antialiasing je. A už ho mám i zapnutý (Zobrazení->Vlastnosti->Vzhled->Efekty->Používat metodu vyhlazování rastorvých písem->ClearType)... Pouštím XP skoro denně, ale o jeho existenci jsem do dneška neměl ani potuchy. Opravdu nechápu, jak o tom může mít ponětí normální BFU. Asi nikdy nepochopím, proč to není defaultně zapnuté...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (91)


Sobota, 19. červen 2004

Epilepticky
16.16

Moskyt

Do stanu mi vrazil moskyt
tak jsem mu tam azyl poskyt

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (18)


Pátek, 18. červen 2004

Webdesign
18.55

Další překlady W4D

Už jsem si skoro začínal myslet, že Manifest Dogma W4 už udělal svou práci a zda není skoro na čase ho nějak pomaličku umrtvovat — když vtom z ničeho nic, ze dvou stran skoro současně přiletěly dva nové překlady: německý (zatím je hlavní strana, na zbytku se pracuje) a litevský (komplet). Autorům moc děkuji — když za nic jiného, tak za důležitou informaci, že W4D nejenže má stále svůj význam, ale že se dokonce plíživě šíří po světě a dokonce stoupá jeho osvěta. Úžasné. :)

A ještě jednu změnu jsem udělal — zrušil jsem seznam webů, které se k dodržování W4D hlásí. Všem, kteří zde byli uvedeni a třeba by je tenhle krok mohl mrzet, se moc omlouvám, ale údržba tohoto seznamu byla jednak nad moje síly, jednak už jsem ani skoro nestíhal odepisovat na maily s prosbami, abych autorům zkontroloval, jak dobře jejich web W4D dodržuje (a omlouvat se, že na to opravdu nemám čas), nestíhal jsem odtud ani odstraňovat příležitostné spammery... Ostatně takový seznam nebyl právě nejlepší nápad. W4D není a nikdy neměla být nějaká soutěž o zlatou plaketu "Nejdogmatičtější web" či něco podobného. Jsou to jen rady. Pár kroků, jejichž dodržování pomáhá přístupnosti a použitelnosti webových projektů. Čím víc kroků někdo použije, tím lépe — ale i jeden jediný pomůže.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (8)


Jen tak
10.17

Váženápaníváženýpane, přitlač

Píše mi pojišťovna. Dopis. A ne jen tak ledajaký, rovnou do vlastních rukou (občanku a dvakrát podepsat):

Vážená paní, vážený pane, děkujeme Vám za důvěru, kterou nadále projevujete ČSOB Pojišťovně, a. s., členu holdingu ČSOB. Dovolte, abychom vás informovali o připravované akci, která by měla vést ke zkvalitnění servisu pro klienty, kteří uzavřeli pojistnou smlouvu s bývalou ČSOB Pojišťovnou, a. s. ... Počátkem roku 2004 uvádí ČSOB Pojišťovna na trh dvě skupiny nových moderních produktů pro komplexní pojištění ... (a tak) vypovídáme pojištění sjednané pojistnou smlouvou shora uvedenou a Vaše pojištění končí uplynutím výše citovaného pojistného období... (blablabla) ... S pozdravem ... předseda představenstva a ředitel divize obchodní

Jinými slovy: ČSOB Pojišťovna si změnila jméno na ČSOB Pojišťovna a při té příležitosti vypověděla všechny předchozí smlouvy — aby je nahradila jinými pojistkami. Pochopitelně dražšími.

Takže, velevážená ČSOB Pojišťovno, trhni si laskavě pobočkou — k datu shora uvedenému je to naposledy, co spolu máme co do činění. Kdyby bylo všeho tolik, co je pojišťoven...

P. S.: Zarazit by mě mělo už to, že tato firma nemá obchodního ředitele, nebo aspoň ředitele obchodní divize — tamní paňák se jmenuje ředitel divize obchodní. Nevím proč, ale obratem se mi vybavilo dymokur obecný, plejtvák obrovský a blboun nejapný.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (19)


Epilepticky
00.12

Pro milovníky Superstar

Tak co, jste zvědaví, jestli vyhraje

Aneta nebo Šárka?

A není to jedno? :D

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (51)


Čtvrtek, 17. červen 2004

Epilepticky
11.18

Báseň o optické myši Logitech

Optická myš Logitech
odešla dnes do kytek

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (37)


Středa, 16. červen 2004

Webdesign
17.49

Barvoslepý náhled

Dostal jsem dotaz, jak se udělá přepočet barev pro simulaci vidění při poruchách barvocitu — takový třeba používám ve svém generátoru barevných schémat. Algoritmus je v zásadě jednoduchý, až tupě prostý.

Kdesi na internetu jsem našel tabulku pro přepočet 216 základních barev (Web-safe Colors) pro různé typy poruch barvocitu. Tuhle tabulku jsem zapsal do kódu Javascriptu jako pole. Pak už jednoduše pro zadanou barvu a typ barvosleposti najdu obyčejnou lineární interpolací odpovídající transformovanou barvu. Celý skript si můžete prohlédnout a použít, chcete-li (originál ale nelinkujte). Jediné, co je potřeba, je zavolat funkci getColorBlindColor(r,g,b,type). Ta má čtyři parametry: r, g a b jsou číselné hodnoty složek RGB (0—255) zdrojové barvy; a type je typ barvosleposti (1—8). Funkce vrátí šestiznakový řetězec obsahující hexadecimální kód barvy, např. FFEA49. Pro chod algoritmu ještě potřebujete dvě funkce, které přímo v tomto skriptu nenajdete: dec2hex() a hex2dec(). Ty jen provádějí konverze mezi desítkovými a šestnáctkovými čísly. U mě vypadají takhle:

function dec2hex(n) {
  var s = n.toString(16);
  if (s.length<2) s = '0'+s;
  return s.toUpperCase();
  }
function hex2dec(n) {
  return parseInt(n,16);
  }

Nemusí to být pochopitelně jen Javascript — převod do jiného programovacího jazyka by měl být snadný i pro začínajícího programátora.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (18)


Úterý, 15. červen 2004

Epilepticky
22.21

Klasickyje umjeleckyje

Vesjolyje Kartinki se tentokrát nechaly ukecat na téma mně blízké: "Klasické umění". Že je to téma opravdu nosné, dokazuje nejen obligátní Top20, ale i úctyhodných šedesát Mazanic. Já jsem se tentokrát trochu rozkukušil, ale pokud by vám dělalo problém najít v galerii moje práce, jsou i přehlednější seznamy (klíčové slovo "classicart"). Příště to zase naopak bude beze mě, protože následujícím tématem je "Fotbal" — což je cosi, čemu vůbec nerozumím.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (10)


Baby spam
11.51

zuzi.pixy.cz

Jelikož si nemyslím, že všechny tu budoucí ťuťuly-muťuly, hovínka, prdíky a podobné kojenecké rozkošnosti by měly zaneřádit tenhle blog (a ortodoxní webdesignéři by mě beztak za chvíli ukamenovali), miminofilové se mohou přesunout na Zuzančin nový web zuzi.pixy.cz, kde jejich choutky budou dozajista saturovány až na dřeň. A tady si nechám bejby spam jen pro opravdu stěžejní postřehy (tj. snad ne víc než jeden denně) — a uvolním zase místo i těm ostatním věcem.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (20)


Pondělí, 14. červen 2004

Baby spam
12.25

Ahojky všichni, jmenuju se Zuzanka

Asi před dvěma hodinkami jsem se narodila, tož nejvyšší čas, abychom se seznámili. Jmenuju se Zuzanka a podle všeho jsem holka jako lusk. Sice zatím trošku prcek (49 cm / 2,90 kg), ale tatínek říká, že to určitě rychle doženu. Maminka teď musela jít spinkat, seznámíme se až odpoledne. Už se na ni moc těším. Ostatně já si jdu taky schrupnout — je to sice jen chvilka, ale už toho je na mě až až. Jenom tatínek se pořád připitoměle uculuje, nechápu proč. Však ono ho to přejde...

Zuzka
Zuzka Staníčková, v celé své kráse
(po kliknutí se zobrazí obrázek dvakrát větší)

P. S.: Omluvte tu fotku, je mi na ní teprve pár minut a nestihla jsem se ještě úplně upravit.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (85)


Pátek, 11. červen 2004

Apple
21.52

Chcete Maca se slevou?

Pokud má někdo zájem pořídit si počítač Apple, má teď docela dobrou možnost. Pokud prodejci přinesete starý počítač (Mac nebo PC, i nefunkční), dostanete eMaca za 28.640 korun (včetně DPH; informace via MujMac.cz, sleva platí do konce června). Jedná se o kompaktní počítač (vše i s monitorem v jedné bedně) eMac 1,25 GHz s 256 MB RAM, 40 GB HDD a ComboDrive (DVD-ROM + CD-RW). Pro ty, co macy neznají: nedejte se zmást tou frekvencí — procesory G4 jsou úplně jiná technologie než používá Intel a G4 na 1,25 GHz je špičkový výkon, srovnatelný s Pentii na více než dvakrát vyšší frekvenci.

Tuhle reklamu sem dávám dobrovolně a nikdo mi za to nic neplatí. Jen si prostě myslím, že to je skvělý počítač za skvělou cenu (kdyby u nás byly tyhle cenové relace mezi Apple a PC někdy před 12-14 lety, asi by u nás dnes maců bylo víc). Sám ho mám doma a jsem s ním nadmíru spokojen. Pravda, ne přesně toho samého — eMaca mám staršího, 700MHz, ale k tomu mám i notebook na 1,25 GHz, takže vím, jaké dokáže být tenhle procesor dělo. Obzvlášť chcete-li stříhat video (poté, co jsem bez jakéhokoli školení a sebemenších předchozích znalostí sestříhal svůj první film a namasteroval a vypálil své první DVD, vím už, o čem mluvím), nebo dělat cokoli s muzikou, tak jenom balík iLife, který je v ceně, za to stojí (naprosto skvělý GarageBand je kapitola sama pro sebe...)

Důležité: Prosím, nechejte tentokrát obligátní flamewar "Mac vs. PC" v komentářích na pokoji. K ničemu to nevede. Děkuji.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (90)


Čtvrtek, 10. červen 2004

Jen tak
18.56

Změna volební strategie

Až dosud jsem před volbami vždycky řešil velká dilemata mezi stranami nejlépe odpovídající mému přesvědčení a jejich šancemi protáhnout se sítem volitelnosti. Nyní jsem usoudil, že podobného experimentování už bylo natolik, abych si mohl myslet, že to je stejně k ničemu. Takže nadále na všechny ty preference a hranice volitelnosti zvysoka kašlu a budu volit jen to, o čem si opravdu myslím, že za zvolení stojí. I kdyby příslušná strana měla nakonec získat jen půl procenta hlasů. Výsledek bude stejný a mně zůstane dobrý pocit bez té hnusné pachuti zkorumpovanosti.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (53)


Jen tak
18.44

Stávka? Chucpe!

Tak pražští šoféři autobusů budou stávkovat. Co by ne, každý na to má právo. Ale zarazil mě jeden bod z toho, proti čemu protestují. Vadí jim především, že podle nového zákona o provozu na pozemních komunikacích by za těžké přestupky měli dostávat vyšší tresty než ostatní řidiči.

Tož to mě ale naprdli. To jako chtějí říct, že jim přijde nespravedlivé, že když se ožerou za volantem linkového autobusu vezoucího padesát lidí, budou chudinky nespravedlivě trpět? Že když pojedou s autobusem plným lidí devadesátkou na červenou, tak je tak nelidské potrestat je přísněji než Lojzu, co si v autě rozbije jen vlastní hubu? Že když nechají na přejezdu rozšmelcovat svou narvanou karosu brněnským rychlíkem, bude tak kruté je potrestat přísněji než Ferdu, co si na stejném přejezdu nechá jen ujet vlastní nohu? Ubožátka nešťastná?

A nehádali se náhodou nedávno do krve, jak je jejich práce náročnější a zodpovědnější než nějakých "obyčejných" řidičů — o tramvajácích a trolejbusnících ani nemluvě? Že je neslušné, aby měli stejný plat jako kdejaký obyčejný čičmunda? Vyšší plat jistě, ale vyšší zodpovědnost, to už ne?

Chucpe je to.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (27)


Baby spam
18.17

Bejby spam 1 — doplnění

Tak nakonec je všechno ještě trochu jinak. Dnešní slibovanou informací nakonec bylo sdělení, že víc se stejně dozvíme v pátek, až bude primář. Čili tam žena tráví dnešek úplně zbytečně. Zajímalo by mě, kdo mi může dát vyúčtování, kolik naše zdravotní pojišťovna za každý takový zbytečný den ve špitále vyplázne...

A jinak to bylo i s tím budíčkem. Ne v 5.30, ale teplotu a moč ven vyžadovaly sestry už ve 4.50. To přece není normální... (Pozor: neříkám, že to není běžné, jen že to není normální.) A od včerejška taky přibyly další pacošky a oddělení má prakticky plný stav. Zatímco včera byly na pokoji dvě, dnes už tam nebyla ani jedna postel volná. Hlava na hlavě, pupek na pupku.

No bodejť, s takovým přístupem. Třeba nová sousedka na vedlejší posteli: je tam prostě týden před plánovaným termínem jen proto, že před dvěma lety měla porod císařem, což je podle kladenských porodníků indikace k preventivní týdenní hospitalizaci. Takže chudák mamina, i když jí vůbec nic netrápí, dítě i ona jsou podle všech testů v naprostém pořádku (i mimino je hlavou dolů, jak má být) a doma má dvouletého syna, musí trčet ve špitále. Co ve špitále — na tomhle veselém oddělení. Vypadala, že je z toho psychicky rozložená jak tisícovka puzzle, když pořádně zatřesete krabicí...

Když jsme slyšeli, že císař je přihláškou na zdejší pobytovou rekreaci automaticky i v příštím turnusu, máme naprosto jasno. Příště jedeme rozhodně někam jinam, i kdyby ženu přepadly porodní bolesti přímo před branou kladenské nemocnice.

Kdy už KURVA těm otitulovaným magorům dojde, že těhotenství není nemoc?!

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (37)


Středa, 9. červen 2004

Baby spam
19.22

Bejby spam: Začátek

Tak pomalu nastává čas začít věnovat se i otázkám Rodiny, Vesmíru a vůbec. Dnes jsem odvezl ženu do porodnice, hned odpoledne jsem za ní byl na první návštěvě a ještě teď jsem plný (otřesných) dojmů...

Mimčo se bohužel, potvůrka líná, nechce obrátit a dřepí zadkem dolů, takže hrozí poněkud komplikovanější porod. Vysněná idea co nejpřirozenějšího porodu je zřejmě v čudu. V naší porodnici je v takových případech standardním postupem hospitalizace týden před plánovaným termínem: testy, vyšetření, testy, vyšetření a pak se uvidí (a většinou se uvidí císař). Takže ten dnešní nástup byl plánovaný, díky milostové benevolenci doktora až na desátou.

Hned po poledni mi žena volala, hlas plný slz. Primář prý někde operuje, bude až v páteční vizitě, takže si do pátku počká a pak se uvidí — a dnes je středa, takže to znamená trčet zavřená ve špitále dva dny nadarmo. Nevím, jak dobře znáte ženský hormonální systém, ale těhotná žena + těsně před porodem + výhled na řezání břicha + prvorodička + sama samotinká, odvlečená od svých blízkých = uzlíček nervů. Takže z mé ženy, nejveselejší a nejspokojenější těhulky ve střední Evropě, která za celou dobu těhotenství nepoznala, co jsou to všechny ty nevolnosti, oteklé nohy, bolesti zad, návaly a jiné radosti běžných nastávajících mamin, teď byla rozvibrovaná uslzená hromádka neštěstí. Ovšem když jsem za ní odpoledne přišel, byla po chvíli podobná hromádka i ze mě (i když já bych spíš řval, nadával a skopal celý kladenský špitál dokulata). Sice během odpoledne někdo soudný posunul informaci "co s vámi bude dál" o den dřív, takže se snad něco dozvíme už zítra — ale i jinak to pořád stálo za to.

Chvíli po nástupu, hned v 11.30 byl oběd (brambory, hovězí, mrkev) — dle slov jedné spoluležící "jeden z těch lepších". A výhledově až večeře v 18.00 (sýrová pomazánka, chléb), mezi tím nic. I když Danča rozhodně není nějaký velký jedlík, ve tři už šilhala hlady (no bodejť, po takovém "obědě", na který navíc vůbec neměla chuť, když v devět snídala, že). Na pití jen čaj, čaj, čaj, nebo čaj. Eventuálně čaj. Strašlivý zvyk — jedinou volbou je, jestli chcete slazený nebo neslazený. Ale vypijte za den několik litrů té hnusné břečky (hlavně že dochtoři vám chtějí hlídat kdejaký minerál a iont v krvi a přitom do vás nahustí bůhvíkolik metráků teinu a kofeinu svou tajnou zbraní hromadného ničení s názvem čaj). Coby vodu můžete použít snad jen ten rezavý patok z vodovodu... Ovoce ani zelenina veškeré žádné — už chápu, proč před každou nemocnicí postávají ty zelinářky. Takže jsem vyrazil ze špitálu koupit ženě něco k jídlu, vodu na pití a nějaké to jabko a banán.

Bylo (po bouřce) teplo a svítilo sluníčko, a chtěli jsme se jít posadit ven do parku. Sestry nic nenamítaly, ale na poslední chvíli se přichomýtla doktorka a zakázala jí to. Ženě, která před pár hodinami přišla pěšky, teoretický termín porodu má až za týden a vůbec nic jí není, nějaká baba zakáže jít si sednout pět metrů před dveře na lavičku. Už zklidněný stres z dopoledne se nastartoval znova — naštěstí ale ženě zůstalo tolik soudnosti, že mě zadržela abych na tu padochtorku nevletěl osobně (a naštěstí se začalo zase zatahovat, takže jsem si dal i říct...) Ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že každý ten mudrc v bílém plášti, i ten sebemoudřejší, po krátké chvíli mezi těmi svými ampulemi, křivulemi a rozborkami krve úplně zapomene na to, že tím nejdůležitějším medikamentem vždycky byla a bude psychická pohoda, ochrana před stresy všeho druhu a morální podpora. V psychiatrii a v porodnictví to platí obzvlášť. Nejspíš proto to s tím zdravotnictvím jde tak do kytek, když se na tenhle základní postřeh už zcela rezignovalo a z nemocnic se vytvořily spolehlivé továrny na stres.

To je stejně neuvěřitelné místo, ta nemocnice. A tohle oddělení obzvlášť (obrovský nápis "Patologické těhotenství" jistě potěší už předem, že?). Jisté prvky svědčí o době svého původu kdysi před padesáti lety (počínaje oprýskaným nápisem GYNAEKOLOGIE na skle dveří). Ratejna pro osm ženštin, stoleté železné postele s drátěnkou, která ležící tělo vytvaruje do elegantní paraboly (pro maminy s metrovým pupkem obzvlášť pohodlné), žádná lampička. Oprýskané noční stolky. Oprýskané umyvadlo s červeným a modrým kohoutkem z nichž z obou teče studená voda. Nemáte-li vlastní hygienické pomůcky, máte smůlu (Sestři, na záchodě není papír. — Jó, to my nemáme, mladá paní, musíte mít vlastní — no věřili byste tomu?). K pití jen čaj — á to jsem vlastně říkal, ale když na ty dva omlácené plechové džbány na chodbě přikryté talířky (slazený/hořký) se jen tak nedá zapomenout... Cedule na dveřích i na bráně přísně (snad pod trestem smrti) zakazující pacientům opuštění budovy/areálu/města. Z jídelny přes dvě zdi řvoucí televize s předladěnou Novou. Budíček v 5.30. Návštěvy jen dvě hodiny denně. A to se prosím pěkně kladenská porodnice honosí oficiálním titulem "Baby Friendly Hospital" a patří mezi ty uznávanější u nás... No, koneckonců máme kliku — ještě před měsícem tam opravovali výtahy, nejezdil ani jeden, do čtvrtého patra musely rodičky po svých a prach a rachot sbíječek byly dobrou přípravou na příchod novorozence.

Nejhorší je ta bezmoc. Když vás podobně naštvou v hospodě, tak jim nedáte žádné spropitné a příště prostě půjdete jinam. Ale v nemocnici? Jediné široko daleko? Můžete nanejvýš hořce zaplakat a nakopnout psa.

Nemohl jsem si nevzpomenout na leták, který jsem nedávnou našel ve schránce, zvoucí na demonstraci proti zamýšlené privatizaci téhle nemocnice. Kdyby svolávali demonstraci pro, tak tam asi vyrazím hned: Proboha prodejte to už někomu, vždyť už to může být jenom lepší!

No, držte nám palce... Další bejby spam bude následovat...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (70)


Úterý, 8. červen 2004

Epilepticky
19.23

Vesjolyje Eurovolby

Blížící se volby do Evropského Prdlamentu neušly ani pozornosti tak uznávaného média, jakým jsou Vesjolyje Kartinki. Spoty volebních stran byly náhodně rozděleny do Top20 a na ostatní. Upozorňujeme rodiče, že tento pořad je zcela nevhodný pro katolické teenagery.

Příští týden se umírníme a vypravíme se do muzejí a galerií za klasickým uměním. Máte se na co těšit.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (7)


Jen tak
13.37

MacOSX: Samohrajka?

Mám velkou otázku pro všechny uživatele Maců a muzikanty k tomu. Nevíte o nějakém elegantním řešení, jak udělat na MacOS X softwarovou samohrajku typu Casia nebo Yamahy? Tj. nevíte o software, který by uměl hrát se základní sadou zvuků GM nebo GS a měl předprogramovanou i nějakou základní sadu rytmů a arpegií ovladatelnou levou polovinou klaviatury? K dispozici mám externí klávesnici (konkrétně USB M-Audio Radium), Panthera a všechny běžné I/O...

Nic vhodného se mi zatím nepodařilo najít a už si skoro myslím, že nic podobného snad ani neexistuje. Nejblíž je tomu zatím GarageBand, ale tomu chybí ta předpřipravená sada doprovodů ovladatelná z klávesnice. Jestli o něčem víte, budu moc rád za každou informaci — ale i za tu, že jste přesvědčeni, že nic takového neexistuje.

A jako obvykle: prosím pěkně, sdělení, že takový software znáte, ale jen pro Windows/Linux/Amigu/PS2/atd., anebo dobré rady, že si mám pořídit nějaký jiný počítač, si laskavě nechte od cesty. Děkuji uctivě.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (7)


Pondělí, 7. červen 2004

Webdesign
20.43

Generátor "dummy" textu

Neodolal jsem a napsal si vlastní generátor výplňového (dummy) textu, který narozdíl od Lorem ipsum víc připomíná strukturu, rytmus a užití diakritik v češtině. Je to k volnému použití pro každého zájemce — komu se to nelíbí, nemusí se unavovat kritikou. Sám vím, že to má k dokonalosti daleko.

P. S.: Nemáte někdo nápad, jak šikovně implementovat v PHP nějaké rozdělení pravděpodobnosti na množině? Sice jsem to nějak zbastlil od oka, ale kdyby bylo to rozdělení, vypadalo by to asi podstatně líp...

Update: Díky za nápad. Mírnou úpravou vznikl též generátor vogonské poezie. Přeji vám hluboký umělecký zážitek.

Žebap bý řuhrýhre
Zýso a husedrý
V menať fálochhro
Rutrep ja zozýchro

Motrusu s chruze
Ťáču křádůř bůba
Vřeza busoza mý
Bůhřih šábryž krůz

Nelidéry i křísourvřár
O zuzí mulu
Stýmktosi ktůvem úpůsu
Úso sícíp bebimáchu

Lakte něch pysuzoň
Chročum boulist rovošt
Mepto lýmřuzo ťouků
V zoptast bryzí

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (30)


Jen tak
11.25

To nejlepší z eurokandidátek

To opravdu nej- nej- nej- z kandidátek do europarlamentu, aneb Philzooova kniha rekordů.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (7)


Pátek, 4. červen 2004

Webdesign
12.13

Zákazník chce mít umetenou cestičku

Provozovat internetový obchod není žádná legrace. Nikdo ani netuší, kolik různých faktorů je ve hře a jak subtilní detaily mohou udělat z nenápadného obchůdku velkobchodního giganta a z giganta zase uťápnutého šmudlu. Jedna věc ale platí vždycky. Nemyslete si, že vás váš zákazník miluje a že vám velkoryse odpustí jakýkoli drobný kamínek, o který na své cestě za nákupem zakopne. Zlatý voči.

Zákazník je parchant, zákazník je mrcha proradná. I kdyby to byl váš nejlepší kamarád, když jde o obchod, jdou všechny city stranou. Nabídne-li mu váš úhlavní nepřítel lepší službu, s klidem vše, co bylo dosud, hodí za hlavu a přítel—nepřítel, půjde nakoupit k němu.

A rozhodně si nedělejte iluze, že jde vždy jen o peníze. Nejtragičtější je naivní představa některých obchodníků, že desetikorunová sleva u výrobku za dva tisíce je opravňuje vykašlat se na ostatní prodejní servis, mít ušmudlanou výlohu, napliváno na podlaze a prodavače, co se týden neholil a měsíc nemyl. Že zákazník chce v prvé řadě ušetřit, stačí ho uchlácholit pár grošíky a pak překousne leccos. Hluboký omyl.

Každý by jistě mohl doplnit řadu vlastních i cizích zkušeností (jeden příklad za všechny následuje, ale číst ho nemusíte). Že zákazník chce být oprašován, hýčkán a opečováván, a je-li rozmazlován dostatečně, je ochoten i pustit nějaký ten chlup navíc a někdy i méně hledět na výslednou cenu — to je známá věc. Není jediný důvod myslet si, že na Internetu to neplatí. Platí to, a snad i víc než kdy jindy: rozdíl je hlavně v tom, že (na rozdíl od kamenného obchodu) nemůžete chování svých zákazníků sledovat na vlastní oči a když tápou, vypustit na ně prodavače, aby jim bryskně osvětlil všechna ta lákadla a výhody, kterých si oni, hlupáčci prostí, hned nevšimli. A už vůbec nevidíte výrazy jejich tváří, když odcházejí, nemůžete zaslechnout, co si mamka s taťkou povídají na odchodu mezi dveřmi... Což je věčná škoda — kdyby to tak provozovatelé online obchodů viděli a slyšeli, ti by se panečku divili...

Jeden příklad za všechny

Sháněl jsem na Internetu vysavač. Docela speciální, nebyla žádná legrace najít ten pravý. Ale anabáze toho nákupu byla přímo esencí existenciálních bludů obchodníků a jejich nedoceňování faktu, že i nepatrná a zdánlivě bezvýznamná překážka může být důvodem, proč zákazník nakonec nenakoupí. Největší obchody s domácími spotřebiči, co znám (a kde jsem již stálejším zákazníkem, utrativ u nich v posledních letech již několik desítek tisíc), byly logicky mou první zastávkou.

Obchod bilezbozi.cz vůbec nenabízí ve vyhledávání informaci, zda je vysavač akumulátorový (kterýžto sháním). I když tam podle všeho takové jsou, je skoro nemožné je mezi desítkami ostatních objevit. Na fulltextový dotaz "vysavač akumulátor" se mi zobrazilo 166 položek, především spousty ledniček. Nic použitelného. Druhý z obchodů, obchodnidum.cz, je na tom už výrazně lépe — jednak má přímo kategorii "Vysavače—Akumulátorové" a na stejný dotaz mi vrátil zcela relevantní výrobky. Jenže podle všeho zde prodávají jen malé ruční vysavače a já potřebuji něco s rukojetí na zametání plovoucí podlahy. Bohužel jsem to zjistil až po individuálním projití všech položek — seznamy neobsahují ani obrázek výrobku, ani dostatečný popis. Všechny informace zjistíte až na další stránce. Ač tenhle obchod jinak považuji za výborný, ztratil jsem tam zbytečně patnáct minut, jen abych zjistil, že to, co sháním, prostě nevedou.

Nastoupil Google a další způsoby vyhledávání. Tři celkem zajímavé obchody odpadly ihned proto, že možná prodávali vysavač podle mých představ, ale u žádného nebyla fotograie. A to se nesmí nikdo zlobit: zboží, které nevidím, nekoupím. Další dva obchody mě jenom lákaly do kamenné prodejny, online prodej neposkytovaly. Nakonec jsem skončil u tří webů, kde se zdálo, že snad uspěju. Bohužel "experti", kteří se tváří jako mistři světa přes vysavače (vysavace.cz) patrně považují akumulátorové přístroje za něco pod svou úroveň a zřejmě je vůbec neprodávají. Zůstaly Vltava.cz a Patro.cz. Oba nabízejí ruční akumulátorové vysavače s rukojetí, oba mají v nabídce i několik shodných výrobků. Patro je dokonce o něco levnější — jenže zase má docela vážný problém s poskytováním informací. Opravdu by mě zajímalo, jak si tamní obchodníci představují zákazníka, který k nim přijde a koupí si třeba takovýto výrobek — představte si obchod, kde jsou na regálech místo zboží jen cedulky s názvy výrobků a cenami: třeba "Samsung VC-H114aku, 1.320 Kč". A teď si vyberte...

Nicméně, nakonec oba obchody jeden vhodný vysavač měly. Oba tentýž. Se stejným (nepříliš obšírným, ale přece jen) popisem; ba i Patro tentokrát nabídlo obrázek a dokonce oproti Vltavě o skoro dvacet korun (!) nižší cenu. Jak je mým zvykem, v obou obchodech jsem hodil zboží do košíku, abych se podíval, co bude dál (dodací podmínky, způsob placení atd.). A tady jsem narazil naposledy. Zatímco u Vltavy proběhlo vše bez problémů, Patro na mě tvrdošíjně otevíralo nové okno (v němž byl jen úzký proužek se záhlavím stránky a obsahem košíku), zatímco při pokusu o přechod k pokladně se zas přepisoval obsah původního okna. A během toho se mi v košíku neustále množily vysavače. Takže to tedy opravdu ne — a pochopitelně jsem nakoupil u té Vltavy. O dvacku dráž, ale zato bez problémů.

P. S.: Nakonec jsem to pochopil. Na Patro jsem se dostal z vyhledávače "záchodovým okénkem". A s něčím takovým autoři prostě nepočítají. Web používá rámy (frames) a skutečnost, že se uživatel může ocitnout na nějaké podstránce, aniž by viděl okolní rámy, si absolutně nepřipouští. A takhle to pak dopadá.

Online obchody by neměly používat rámy (frames). Pokud se k tomu přece jen odhodlají, musí zajistit spolehlivou funkčnost i v případech, kdy na jejich web vstoupí uživatelé jinými cestami než hlavním vchodem. Což je ovšem tak náročný úkol, že bezrámová verze webu se vždy ukáže jako neskonale efektivnější.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (25)


Čtvrtek, 3. červen 2004

Jen tak
12.59

Nenávidím komentáře na Interval.cz

Kliknutí do pole textu komentáře spolehlivě složí Safari. Bez výjimky. Už jsem to na Interval psal někdy před půl rokem a nic... Grrrr :/

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (38)


Úterý, 1. červen 2004

Čeština
11.31

Nejkratší slova téměř nepřeložitelná

Nevěřili byste, jaké to máme v češtině kulišárny, z nichž asi každý překladatel musí šedivět — měl-li by je přeložit doslovně. A přitom jsou to jen takové ždibíčky, pidislůvka sotva patrná. Schválně...

A to bych se na to podíval! A co on, zlobil se? A jak! I chytil ho za ucho a lál mu: "I ty lumpe jeden!" I vy šibalové...

Jsou to "spojky" na začátku vět. Ačkoli, spojky... Pavel Eisner v Chrámu i tvrzi těmto "A" a "I" říká s nadsázkou a po delším rozboru spojocitoslovce odporovací. Sám zkusil tyto věty přeložit do půltuctu jazyků (a že jich uměl a proklatě dobře) a pohořel...

Ony takové spojky na začátku věty často tak trochu popírají svůj vlastní smysl (spojovat dva pojmy či dvě věty) a stávají se čímsi jiným, hůř uchopitelným. Je to spojka, ale není to spojka. Je to příslovce, ale přitom to příslovce není. Tak trochu citoslovce, tak trochu částice. Sám je mám moc rád — ostatně když si projdete mé texty (třeba jen na tomhle blogu), těch vět začínajících "A", "Ale", "Ačkoli" apod. najdete přehršle. Nevím, jak bych psal, kdyby mi tyto citoslovné spojopříslovky někdo zakázal...

Na druhou stranu je pravda, že není počáteční spojka jako spojka. Používají se v mnoha významech a pokaždé znamenají něco jiného. Ano, ty Eisnerovy příklady (A to já tak nenechám!, I ty lotře jeden!) jsou spíše citoslovné. Jiné však mohou mít další význam, třeba odporovací či spojovací. Jako by před tou spojkou byla nevyřčená věta, již vzápětí popíráme: (Vy si seďte doma,) A to já tam půjdu! nebo doplňujeme: (Nejprve byla dlouhá zima) A bylo jaro. A někdo by dokonce nevěřil, že taková spojka si může utvořit i větu. Jenže...

Těžko přetěžko se tyhle "spojky" překládají. Ba máme i takové zlotřilce, které budete marně hledat v německém či anglickém slovníku: třeba takové "vždyť". Vždyť má na začátku věty vlastní piedestálek, na něj patří víc než kamkoli jinam. Navíc je to slovo-chameleon, které nemá žádný přímý význam, tvoří jen pocit, provádí výpad, graduje vyřčené i nevyřečné. Podporuje a stupňuje předchozí větu (věty) a bez nich je to nedochůdče, nožičky bez těla, vztyčený ukazovák bez ruky, k níž patří. Nepřeložíte ho, neuchopíte ho. Můžete ho obcházet, chvíli ho vidíte, už ho skoro máte v ruce a vzápětí je pryč. A přitom je ostré jako břitva, mrštné jako bičík a jedovaté jako jazyk zmije: "vždyť". Vždyť já ten úkol napsal! Celá obranná síla oné věty stojí za vždyť jako za štítem...

A konečně, ještě jedno spojkové specifikum máme v češtině. Je tu teprve krátce, takové novorozeňátko, zavlečenec k tomu. Otesánek i Pinocchio vytesaný frikulínským newspeakem pro chamtivou matinku reklamu: Velké Reklamní A. Jestli vás obratem napadlo pověstné "A mám to zadarmo!", tak to není tak docela ono — to je celkem normální zvolání, eisnerovské spojkocitoslovce. Kdepak, ještě horší zrůdičku splodila naše reklama. "SuperPrášek. A barvy se smějí!", "UltraKino: A víte kam jít.", "BugKiller. A hmyz nemá šanci." Prostě spojka tvořící reklamní pseudosouvětí "název—produkt + věta—slogan". ExtraŠajn. A je vymalováno. Obyčejná souvětí jsou zde přísně zakázána. Poslední věta musí být zásadně odtržena od zbytku a uvedena Velkým Reklamním A. Bez něj nemá propagační kampaň sebemenší šanci na úspěch. A o tom to je.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (27)


Archiv tohoto zápisníku


 RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: 2005-05-10, 11:43 CET