TOPlist

Pixylophone - archiv

Úterý, 31. srpen 2004

Mozkomor
14.01

Šoupání mincemi

Takovéhle úlohy, které vypadají na pohled jednoduše, zadání se dá říct jednou větou, a přitom dají zabrat, mám vůbec nejradši (za tuhle díky Lukáši Hladečkovi).

Máte deset korunových mincí. Vytvořte s nimi pět (navzájem různých) řad po čtyřech mincích v přímce.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (21)


Pondělí, 30. srpen 2004

Jen tak
19.38

Standa na billboardu

No jasně, to přímo svádí... Arthur Dent popichuje, abychom si vyhráli s novými socanskými billboardy "Jsem sociální demokrat" a "Myslím to upřímně". Přímo ideální materiál pro rejdy s Photoshopem...

Nám postavili ty billboardy rovnou před barák, pěkně oba dva vedle sebe. A nemůžu si pomoct, hned jak jsem je viděl, došlo mi, že tady žádné photoshopové úpravy ani nepotřebuju. Mně bohatě stačí, že když na ty plakáty koukám, vidím mezi nimi veliké, zřetelné, nevyslovené, leč ostré NEBO:

"Jsem sociální demokrat" XOR "Myslím to upřímně"

Ukázka nerozhodnosti přímo hamletovské. Photoshop na to ani spouštět nebudu.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (61)


Lampárna
18.57

Zdraví o nervy

Chtěl jsem se něco dozvědět o nemocenském připojištění u ČP Zdraví. Ovšem jejich stránky, to je tedy lahůdka. Jejich kodér zaspal kdesi ve webové prehistorii — v Javascriptu se v hlavním větvení kontroluje, zda používáte IE4, nebo Netscape4, a to objevným testem podpory nestandardních prvků document.all nebo document.layers. Bez Javascriptu to pochopitelně nefunguje vůbec — odkazy směřují na URL void(0). Pokud na stránky vstoupíte s čímkoli jiným než MSIE, tak si ani neškrtnete. Pravda, ještě s NN4 by to mohlo fungovat, ale kdo ho dneska používá. A s Operou projdete, jedině když se bude falešně hlásit jako MSIE.

Že se nebudu trápit a jdu hledat k jiné pojišťovně, je asi jasné. Ale že takovouhle chuťovčičku potkám ještě dneska u tak velké firmy, mě přece jen docela překvapilo... :/

Update: Tak ne. Odvolávám, co jsem odvolal... Přešel jsem na stránky Generali a je to to samé v bleděrůžovém. Chci informace o nemocenském pojištění? Dozvím se leda tohle:

Javascript Error: document.all has no properties...

Fakt je mi líto těch, co nemají na výběr z dvanácti browserů jako já...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (25)


Sobota, 28. srpen 2004

Mozkomor
02.19

Myslím si dvě čísla

Je tu jeden malý (ale drsný) mozkomor na víkend. Jestli náhodou nebudete věřit vlastním očím při pohledu na zadání nebo vám tam bude něco chybět, ujišťuji ctěné publikum, že tam nic nechybí. A není to ani žádný chyták.

Myslím si dvě celá čísla od 2 do 99. Adamovi řeknu jejich součin a Bohoušovi jejich součet.
Adam: "Já nevím, jaká čísla sis myslel".
Bohouš: "Já věděl, že to nebudeš vědět."
Adam: "Tak teď už vím, co to je za čísla."
Bohouš: "Tak já už taky."

Jaká čísla jsem si to myslel?

A nechte Googly Googlama a zapojte vlastní hlavinky. Mně se z ní kouří ještě teď.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (59)


Webdesign
02.03

Zapeklitý javascriptový problém s IE5

Právě jsem strávil pár "příjemných" hodin marným hledáním chyby v Javascriptu. Potřebuju vyrobit novou položku v prvku select. Nic převratného, skript je prostý, v IE6 to funguje, v Mozillách to funguje, v Safari taky — jenom ve WinIE5 (a v Opeře) ne. Už jsem zkusil fakt všechno možné a na nic jsem nepřišel.

Nejhorší na tom je, že v témže IE5 jsem si otevřel jinou stránku, která podobné přidávání používá, a tam to fungovalo. Kouknul jsem se na kód — a byl prakticky stejný, jen proměnné se jmenovaly jinak. Jsem z toho celý tumpachový. Problém je taky v tom, že se jedná o malinkou část velké JS aplikace, kde je prakticky veškerý obsah generovaný skriptem — takže si nemůžu ani ověřit validátorem, jestli třeba nemám nějakou syntaktickou chybu v HTML...

Ten kód vypadá nějak takhle:

<select id="ADD" name="ADD">...</select>
<input type="text" id="NEWADD" name="NEWADD">
...
function newItem() {
  var sel = document.getElementById('ADD');
  var inp = document.getElementById('NEWADD');
  var opt = new Option();
  opt.value = inp.value;
  opt.text = inp.value;
  sel.options[sel.length] = opt;
  }

A na tomhletom IE5 zařve na posledním řádku, že "tato vlastnost není podporována" nebo něco takového (a když použiju sel.add(opt), tak to je zase "nesprávná hodnota" či co)... A v Opeře to taky nefunguje — ale ta už mi neřekne vůbec nic, prostě jen nic neudělá... Nemáte někdo zkušenost s něčím podobným? Jde mi z toho už hlava kolem. :/

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (32)


Čtvrtek, 26. srpen 2004

Jen tak
20.46

Nostalgické okénko

Nevím ani jak, ale vybavily se mi útržky tří filmů z dětství. A nejsem s to dát dohromady víc informací. Tak si říkám, že když to napíšu sem, tak si třeba někdo vzpomene lépe než já.

První byla pohádka. Hraná, barevná, s písničkami. O jakési malé holčičce (z dětského domova?), která dostala od jakési víly kouzelný raneček(?). Dívenka se jmenovala Veronika a prakticky jediné, co si z toho vybavuju je taková milá houpavá melodie: "Veroniko, Veroniko, milé dítě..." Podařilo se mi dohledat, že se snad jednalo o rumunskou pohádku, ale její název ani další údaje už ne.

A to druhé je ještě horší. Sci-fi, ruský film, pro děti. Jacísi roboti (nebo ufouni?), snaží se chytit hlavní dětské hrdiny a udělat z nich taky roboty. Mám pocit, že roboti byli celí bílí(?) a prakticky celé se to odehrávalo v jakémsi systému podzemních chodeb a laboratoří... Ve své době (začátek 80. let) to pro nás kluky bylo docela kultovní (protože jediné sci-fi široko daleko) a vím, že jsem to tehdy viděl hned několikrát. Ale co to bylo za film... Viděl to ještě někdo?

A za třetí. Film maďarský a jediným útržkem je písnička: "Štika, štika, velká štika má špičatý zůby, ukradla prut rybářovi, teď se rybám chlůbí..."

Jestli někomu z vás některý z těchto tří filmů něco říká, prosím, dejte vědět v komentářích.

On by se mi vůbec líbil kdyby byl nějaký web Retro TV & Film, kde by byly základní informace o těch polozapomenutých filmech a TV pořadech (a snad i pár obrázků). Ne ani tak ty nejznámější, které se dokonce občas vysílají (jako Televizní kabarety, Návštěvníci, Váleček & Kamarádi atd.), jako spíš ty, na které už většina zapomněla, ale když se ta vzpomínka jednou osvěží, každý, komu to něco řekne, zjihne. Třeba:

 • Rozmarýnek. Čertík Bertík. Štěpánka. Kolotoč se vyřezávanými zviřátky
 • Čtyři z tanku a pes. Šarik. Nabít tříštivým, pal!
 • Sedmnáct zastavení jara. "Jsem prozrazen," pomyslel si Stierlitz
 • Tajuplný ostrov. Seriál. Paprskometné koule vysouvající se ze země a střílející Úúúúúú-pfiťjú!. Krásná titulní muzika
 • Soptík. Budu požáuníkem!
 • Sandokan. Majalský tygr. Marianna. Mompracem. Perla Labuanu.
 • Starý Vinnetou. Gojko Mitić Pierre Brice (Brýče). Stanislav Fišer.
 • Nový Vinetou. Vašty, vašty, Tašunko sappa!
 • Sazinka. Kominíček. Vrtulka.
 • Co se děje v trávě. Podlaha počuraná smíchy.
 • Dva roky prázdnin. Vzhůru na palubu, dálky volají. Vítr už příhodný vane nám.
 • Spadla z oblakov. Majka. Gurun.
 • Hup a Hop. Chceš banánek, Hupíčku?
 • Skippy. Skipýýýý. Věrný je náš kamarád.
 • Daktari. Lev. Doktor. Šimpanz. Doktorová. Daktari-íí.
 • Goro, bílý pes. Nippon. Slza nejedné holčičky.
 • Bella a Sebastian. Pes. Skrollan Jednu krááásnou zemi znááám.
 • Pippi. Bílý kůň. Punčocha. Pihy.
 • Curro Jiménez. MIDI
 • Pampalini. Slavný lovec. Kalhoty.
 • Bludička. Housenka Mejvis. Ahóóój, Ááágnes. Zlá televize Edna.
 • Saturnin. Kačer Saturnin.
 • Horký vítr. Šurda. Šurdylovič.
 • Tip a Tap. Sfirsit. Dobrou noc, strýčku Fido!

Dobrou noc, děti... :)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (257)


Webdesign
18.15

Nejčastější problém s CSS a jeho řešení

Jaký že je nejčastější problém, který trápí webdesignery při přechodu z tabulek na CSS? Podle mailů, které dnes a denně dostávám, je to jednoznačně toto:

... chtěl bych vytvořit pomocí CSS stejný layout, jako mám nyní pomocí tabulek udělaný na www.bflmpsvz.cz. Mám třísloupcový layuot (levý, střední, pravý sloupec), hlavičku a patičku. S CSS se mi nepodařilo dosáhnout stejných výsledků jako u tabulek. Uprostřed je text článků, vpravo se vypisují aktuální akce ... takže nejsem schopen dopředu odhadnout výšku sloupců. Daří se to provést tak, že výška je tak velká, aby se do ní vlezly všechny prvky ve sloupci. Každý sloupec má nějakou barvu. Problém je v tom, že pak je každý sloupec jinak velký (v závislosti na obsahu sloupce) což designově nevypadá dobře...

Spoustu autorů dosud tvořících weby v tabulkách tohle trápí a působí jim noční můry. Co s tím?

V prvé řadě chci předeslat, že i takový třísloupcový layout se s CSS za určitých podmínek dá nějak udělat — záleží ovšem hodně na uspořádání kódu a mnoha dalších detailech. S některými požadavky, kombinacemi rozměrů atd. to fungovat nebude. Ale to není podstata tohoto problému.

To hlavní tkví v tom, že autor, kterého jako noční můra trápí právě takový třísloupcový layout, má spíš jiný, zasadní problém. On totiž pořád myslí v tabulkách. Nesnaží se vytvořit design stránky pomocí CSS, jenom chce do puntíku přesně zkopírovat předchozí vzhled vytvořený zcela odlišnými prostředky. Jako by používal nový textový editor k tomu, aby si vytiskl linkovaný papír, na nějž bude moci napsat dopis rukou. Jako by si místo valníku koupil náklaďák, aby do něj mohl zapřáhnout své staré valachy...

Možnosti CSS jsou podstatně větší než formátování tabulkami. Ale nikdo netvrdí, že CSS dokáže kompletně všechno to, co tabulky. Požadavek dvou sousedních prvků variabilního obsahu se stejnou, přizpůsobivou výškou je jednou z těch několika neřešitelných úloh, které CSS zatím prostě nedokáže. Ale to vůbec nijak nesnižuje význam kaskádových stylů.

Stránky se formátovaly tabulkami dost let na to, aby si všichni stačili zvyknout na to, že dva (tři, čtyři) stejně vysoké sloupce, jsou to nejběžnější formátování. To je zajisté pravda. Je ale důležité si uvědomit, že to není proto, že by to bylo optimální řešení, ale pouze proto, že s tabulkami to bylo jediné možné řešení. Byla to jediná možnost, jinak to prostě nešlo. Trvá-li někdo na tom, že stránka musí mít tři stejně vysoké sloupce (i kdyby dva z nich měly být z poloviny prázdné), znamená to pouze to, že nemá sebemenší představu o tom, jak jinak by také stránka mohla vypadat.

Podívejte se na kterýkoli z mých webů (tyto stránky, wellstyled.com, blesk.cz, deniksport.cz nebo třeba reflex.cz) a zjistíte, že se bez sloupců stejné výšky zcela obejdou. Podívejte se na kterýkoli z obchodů na mall.cz a zjistíte totéž. Podívejte se na některý z desítek krásných designů CSS Zen Garden: sloupce stejných výšek tam můžete hledat dlouho, což ale nijak neubírá na kráse a nesčetných možnostech formátování stránek jen pomocí CSS.

Jestli opravdu trváte na tom, že vaše stránka bezpodmínečně musí mít X sloupců stejné výšky, udělejte to tabulkou. Budete to mít z krku bez trápení a zbude vám víc času ponořit se hlouběji do studia možností CSS a časem vás možná tenhle neřešitelný požadavek pustí. A třeba vám dokonce začne připadat jako omezení, zbytečná přítěž, koule na noze. Jako mně.

Update: Pro ty, co by to snad nepochopili nebo nechtěli pochopit. Samozřejmě že stále platí to, že to formátování stránky pomocí tabulek není dobré. Tabulky se déle načítají, pomaleji vykreslují (stránka se vykreslí, až když je celá načtená), jsou hůře přístupné (hlavně na PDA, telefonech atd.), hůř se indexují atd. atd. atd. Všechno stokrát omleté dokola. Takže jestli by si to snad někdo vysvětloval tak, že někoho navádím k tabulkovému layoutu, je vidět, že to celé nepochopil a měl by si to přečíst ještě jednou. A znova.

A ještě.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (67)


Středa, 25. srpen 2004

Mozkomor
02.36

Triangulace čtverce

Dostal jsem mailem (díky, Jane) pěknou úložku. Dokážete rozdělit čtverec na samé ostroúhlé trojúhelníky? Jinými slovy poskládat čtverec z několika trojúhelníků, které nemají žádný úhel tupý, ani pravý? Z kolika nejméně? A z kolika nejvíce?

Pokud někdo tuhle úlohu zná, tak prosím, ať si nechá řešení (aspoň chvíli) pro sebe a nekazí ostatním radost. Takže své vlastní úvahy a řešení klidně pište do komentářů, ale odpusťte si prosím obligátní objevy typu "to je starý", nebo přímé odkazy na cizí řešení. A konečně ujišťuji všechny, kteří by stejně jako já na první pohled bystře usoudili, že to nejde, tak že to jde.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (30)


Úterý, 24. srpen 2004

Jen tak
11.21

.

Inventura (únava matriálu)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (12)


Jen tak
10.52

O bázlivém duchu a přečůraných literách

Další glosa na Lupě od trapného a sebehledného Staníčka. Raději nečíst.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (5)


Čeština
02.03

Chucpe? Co to je?

Omlouvám se tímto všem, kteří to opravdu nevědí. Já to slovo používám rád, protože chucpe je kolem nás bohužel až až a její český ekvivalent (ano, je TA chucpe) se jen těžko hledá. Gabriela Barbora Osvaldová píše, že chucpe je hebrejsky drzost, troufalost, cynismus, arogance, prostě něco, co žádné slovo v žádném jazyce nemůže plně vyjádřit, Arthur Dent ji vysvětluje na příkladech. Když mám význam tohoto hebrejského slova z jidiš nějak vysvětlit já, napadají vesměs samá dvouslovná spojení. Ostudná drzost, nebetyčná nemravnost, cynická troufalost, bohorovná suverenita, nestoudná arogance. Ale nikoli cokoli z toho. Všechno dohromady a ještě kousek navíc. Když se s něčím takovým setkáte, zjistíte, že na to čeština nemá jiné slovo než — chucpe.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (25)


Neděle, 22. srpen 2004

Jen tak
20.43

Milá vládo, já ty peníze nechci!

Kdyby to náhodou naši drahou vládu nepustilo a rozhodla se, že mi ty peníze bude nadále nutit, dovoluji si to prohlásit veřejně. Ano, mám dítě. Ano, žena je na mateřské a ještě nějakou dobu nebude vydělávat. Ano, mohl bych dostávat ony neustále slibované plošné dětské přídavky. A předem říkám: nechci je!

Až na tom budu tak, že pro mě bude každá stokoruna životně důležitá, nějakou pomoc od státu určitě uvítám. Ale rodinu zatím ještě uživím a pást se nemusíme. Pokud nevíte, co s penězi, dejte je prosím těm, kdo je opravdu potřebují a jinou možnost než vaše milodary nemají. Anebo, ještě lépe, udělejte s nimi něco rozumnějšího (třeba je vůbec neutraťte). Ale prosím ještě jednou, na kolenou, milá vládo, nenuťte mi žádné dětské přídavky. Nejenže je nechci. Především nechci, abyste mi vůbec nějaké peníze nabízeli, když jste na tom tak, jak na tom zrovna jste. (Třeba tak blbě, že vysokoškolsky studovaná učitelka matematiky s více než třicetiletou praxí dostane do důchodu almužnu nedosahující ani poloviny jejího platu, a především že ta almužna je stejná jako důchod kuchařky ze školní jídelny nebo nevzdělané pomocné dělnice). Rozhazovat ve vaší situaci miliardy na populistické hovadiny je chucpe, že to až mlaská.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (92)


Jen tak
20.25

Krávy jsou pasé, Emka, to je ono...

WhiteDog pěje ódy na Krówky. Pravda pravdoucí, když jsem ještě bydlel v dosahu polských obchodníků nebo aspoň v bližším kontaktu s někým od Ostravy, byl nějaký ten pytlík plný krovek často po ruce. Mňamňamňa... Ale doba se mění, častěji než já do Polska zavítá k nám nějaká ta hodná tetička z emeryky, a protože už mě znají, přivezou tu pytlík, tu dva emek. Znáte emka, tedy M&M's, buráky obalené v čokoládě a cukru, takové emerycké lentilky, že? Můžu po kilech. Bohužel, u nás se ale vyrábí jen v prťavých pytlíčcích, jednou do huby — ty úžasné půlkilové pytle jsem u nás nikdy neviděl. O variantě plněné mandlemi raději ani nemluvě. Velká škoda, že si nestlové (nebo kdo to vyrábí) myslí, že ty velké pytliky by u nás nikdo nekupoval. Já tedy rozhodně ano... :)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (15)


Středa, 18. srpen 2004

Webdesign
12.25

Bezešvé ručičky potřetí a naposledy

Tak fajn — troufnu si tvrdit, že skoro jistě bych to ustál a zůstal v Googlu na prvním místě (a to jsem ještě nepoužil všechny praSEO triky, o nejtěžších kalibrech ani nemluvě). Nicméně to dospělo tak daleko, že ta moje trucstránka už se pomalu stává významným pomocníkem skutečných bláhových "soutěžících", což není to pravé, čeho jsem chtěl dosáhnout. Takže je čas udělat SEO pápá, stránku smazat a nechat ostatní, ať se v tom plácají dál a nadále s radostným úsměvem dělají bezplatnou reklamu Obchodům pana SEOCEO. Aspoň si teď každý může ověřit pár zajímavých faktů, které se jinak dají v praxi vyzkoušet jen těžko:

 • co to udělá, když dosud nejrelevantnější stránka zmizí (resp. ztratí obsah)
 • co to udělá s těmi tisíci kroslinků
 • jak dlouhou setrvačnost má Google
 • jak dlouhou setrvačnost mají linkfarmy

Možná se z toho někdo dozví (narozdíl od "soutěže" samotné) i nějaké užitečné informace týkající se skutečné SEO...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (47)


Pátek, 13. srpen 2004

Jen tak
17.19

OH — svátky nekomerčního sportu

Výborně. Ve sportovním magazínu, který přináší pravidelné zpravodajství z olympiády, nesmí být zobrazeno oficiální logo OH. Protože obsahuje Olympijské Kruhy. A to se nesmí. To je trestné. Za Kruhy jsou obrovské sankce. Paráda. Právě jsem to musel odstranit.

Ať si olympijský výbor — s prominutím — vysere voko.

Update: A to jsem se právě dozvěděl, že titul, o který se tu jedná, je Hlavní Mediální Partner Českého Olympiského Týmu (nebo jak se to přesně jmenuje). Tady jde opravdu všechen rozum stranou...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (52)


Čtvrtek, 12. srpen 2004

Webdesign
01.29

Ostuda vlády i IBM

Ostuda ne proto, že by Portál veřejné správy byl nedokonalý a plný chyb. To vědí všichni už dávno. Ale pokud se někdo — jako třeba Dan Dočekal — na rovinu zeptá, zda Portál vyhovuje nedávno publikovaným Pravidlům pro tvorbu přístupných webů veřejné správy (přesněji řečeno, kdy jim bude vyhovovat, protože spoustu bodů Pravidel porušuje na první pohled) — dostane se mu odpovědi, že po odborném posouzení prý Portál vyhovuje všem bodům (až na pouhé jedno úmyslné porušení). To pak nezbývá než přemýšlet, jestli je provozovatel/dodavatel Portálu tak blbý nebo tak drzý. Očividnost té lži je do nebe volající. Skutečně si pracovníci IBM myslí, že jednají s polovzdělanými kreténky, kterým stačí nakukat nějakou blbost a oni zase na chvilku přestanou otravovat?

Je třeba sice přiznat, že ne se všemi body, které Daniel vyjmenovává je to až tak jasné (někde možná malinko přestřeluje), ale v drtivě většině má prokazatelně pravdu. Jak jen mé odborné znalosti stačí, tímto oficiálně potvrzuji, že Portál porušuje zcela nesporně nejméně dvanáct bodů Pravidel (a s vysokou pravděpodobností více než patnáct). A to šlo jen o letmou, nikterak detailní kontrolu a podrobné zkoumání by přineslo seznam patrně ještě delší a ještě smutnější.

K čemu jsem investoval svůj čas a znalosti pro Ministerstvo informatiky a na tvorbě oněch Pravidel se podílel, když pak ze mě s klidným svědomím dělá nesvéprávného blbečka a stejně si pak všechno udělá po svém? Jak by se Ministerstvo zachovalo k provozovateli webu, který by postupoval stejně, až by Pravidla vstoupila v oficiální platnost? Má-li toto být precedens, je pouhá ostuda to nejméně zapáchající, co má Ministerstvo na hlavě. A firma IBM by si měla laskavě uvědomit, že si nacpává pupek na lukrativních státních zakázkách, které platíme my všichni z vlastních kapes a že nás HERGOT bude zatraceně zajímat, jak kvalitní práci za ně odvádí.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (54)


Středa, 11. srpen 2004

Jen tak
00.20

Není ten novácký dabing trestný?

Proč si musí ta Nova neustále dělat vlastní (herecky otřesný a zvukově nekvalitní) dabing a překlad u filmů, u nichž už jednou dabing vytvořen byl — a podstatně kvalitnější? Právě skončili Vetřelci. Ripleyová mluví jako nějaká Joachinta z telenovely a z geniální Bishopovy hlášky v závěru filmu (v originále Not bad for a human a v původním překladu Celkem slušný na člověka) udělali tupou větu Na člověka to nebylo zlý. Jeden by blil... Já vím, proč na tuhle stanici nekoukat — teď už ani ty špičkové filmy za to nestojí.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (95)


Webdesign
00.07

Bezšelmovací krkovičky podruhé a vážně

Odkládám výjimečně stranou veškerou ironii a sarkasmus a protentokrát zkusím být zcela seriózní. Je mi jasné, že lidé, kteří webu rozumí, rozumí i mým rýpavým poznámkám a chápou, proč je mi celá ta SEO soutěž s oněmi běžemeletento řůčočinkami tolik proti srsti. Ale taky mi dochází, že podstatně větší skupina v obraze není, nechápe to a jen se nestačí divit — co proti tomu SEO pořád mám, že taková soutěž přece jen může být docela dobrý nápad atd.

Není to ani dobrý nápad, není ani k ničemu užitečné. I kdyby cílem takové soutěže bylo ukázat, jak se dá optimalizovat web na konkrétní, dosud neexistující klíčové slovo, nebylo by to k ničemu. Optimalizace webu na unikátní či málo frekventované výrazy je zbytečná, protože takové výjimečné klíčové slovo stačí použít jen jednou a rázem je váš web jednookým králem mezi slepými. A oproti tomu optimalizace webu pro častá, významově bohatá, frekventovaná klíčová slova, existující mezi konkurencí již delší dobu, je nejen znatelně složitější úkol, ale především úkol se zcela jinou podstatou, s postupy na dost odlišné bázi. K tomu je třeba přičíst to, že se málokdy při optimalizaci pracuje s jedním konkrétním klíčovým slovem, spíše jde o skupiny termínů, celé bloky pojmů a co nejobecnější popisy propagovaného produktu. Tak ani tak tedy není praktický efekt žádný — naučit se "optimalizovat" web pro klíčová slova frapatolitantní mrzoprtáky je k užitku jen tomu, kdo dokáže přesvědčit nějakého naivního rozhazovače peněz, že je to dobrý nápad a že je užitečné, aby za to dostal zaplaceno.

Pohříchu jediným smyslem této soutěže je vlastní reklama jejího vyhlašovatele. Základní podmínkou účasti v soutěži je umístění odkazu na jistou síť komerčních webů a vložení vlastního kódu provozovatele do stránek (navíc je to kód nevalidní, nesmyslný a schopný rozbořit stránku — pokud by klientský prohlížeč chtěl chovat jen trochu korektně; například kdyby se jednalo o XHTML stránku odeslanou s MIME-typem XML aplikace). K tomu se propaguje firma, která vydává podobné nesmyslné postupy za SEO (tedy optimalizaci webů pro vyhledávače) a balamutí potenciální klienty, kteří si naivně myslí, že to je pravda. A o tom, co si podle jeho veřejného vystupování myslím o samotném šéfovi té firmy, raději pomlčme. I o tom, že k propagaci své soutěže použila nevyžádanou a obtěžující reklamu, tedy spam.

Ještě jednou bych proto rád zopakoval základní myšlenku: pokud si myslíte, že ona soutěž je dobrý nápad, že má propagovat SEO, nebo že má dokonce se SEO něco společného, měli byste si nejprve o tomto oboru něco nastudovat. Jediná vazba mezi touto soutěží a SEO je ta, že slouží jako součást SEO webů samotné vyhlašující firmy. Svou účastí jí v tom skoro zadarmo pomáháte (úplně zadarmo ne, přece jen za to třem "vítězům" rozdá ceny). Nadšený účastník této "soutěže" se podobá nezkušenému mladíčkovi, který si zaplatil kurs marketingu, který spočívá v tom, že chodí zadarmo po městě s poutačem s reklamou na produkty pořadatele kurzu.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (51)


Pondělí, 9. srpen 2004

Webdesign
09.38

Běžešelemovací řůčovičky Roberta CEO Němce (dot COM)

To je fakt prča. I když už je každému jasné, co si myslím o tzv. SEO, mi sám velký SEO-CEO pošle spam, abych se prý zapojil do jeho SEO soutěže spočívající v "optimalizaci blogu" na zcela nesmyslné slovní spojení běžešelemovací řůčovičky.

P. S.: Ale uznávám, že řůčovičky jsou povedené a naplňují mou dávnou touhu najít české slovo obsahující právě dvojhlásku "řů" (kdo někdy hrál Scrabble, chápe, o čem asi mluvím). Ale běžešelemovací se mi nelíbí ani trochu :(

Jedna věc mě ale přece jen potěšila. RobertCEO sídlí v ulici, kde jsem strávil velkou část dětství a kde snad padesát let bydlela babička s dědou... ;)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (87)


Středa, 4. srpen 2004

Webdesign
20.53

Pravidla přístupného webu jako HTML

Díky Davidu Špinarovi jsou k dipozici Pravidla tvorby přístupného webu jako normální HTML stránka. Sice jsou to jen ta samotná pravidla bez doplňkových textů, ale ty jsou stejně vedlejší a byly zamýšleny jen jako doplněk k nahlídnutí, když něco nebude jasné.

Update: David se pochlapil a zveřejnil paralelně i plnou verzi obsahující i vysvětlivky. Ano, tak to mělo vypadat na tom ministerském webu... :/

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (12)


Úterý, 3. srpen 2004

Epilepticky
21.16

Czechtek v exilu

Párty byla rozehnána, pařani ale našli azyl na Kompostu u Vesjolych. Czechtek II začíná, je tu Top20 i BadTrip.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Webdesign
18.05

Spolehlivost validátoru W3C

Protože během diskusí kolem nedávno zveřejněných Pravidel pro tvorbu přístupného webu (viz dříve) se spousta dohadů točila i kolem toho, proč jsme v Pravidlech uvedli, že výstup (validátoru) je pouze orientační a za stoprocentní potvrzení správnosti či nesprávnosti kódu jej nelze považovat.

Je to tak především proto, že to je pravda. Softwarové validátory jsou velmi užitečné a jsou téměř spolehlivé. Rozhodně však ne stoprocentně. Obsahují chyby a je docela možné, že stránku s chybami označí jako validní — a naopak stránku bezchybnou označí za nevalidní. Takový program tedy může být jen vodítkem, užitečnou a praktickou pomůckou — ale v žádném případě nemůže být oficiálním garantem správnosti vyžadované ze zákona (což by v budoucnu mělo být).

Vyrobil jsem podle výše uvedených příkladů ukázkové stránky: jednu validně nevalidní a jednu nevalidně validní podle W3 s validním kódem, i když validní nejsou (*). Sami můžete posoudit, že rezultát validátoru rozhodně není pravdivý ani v jednom případě (upozornění: ta aplikace se průběžně aktualizuje; v budoucnu mohou být tyto chyby odstraněny a validace uvedených stránek tak již bude korektní). Podobných chyb obsahuje více a jistě by se dal najít dostatek dalších příkladů — ale i jedna jediná chyba stačí k tomu, aby podobné ověření správnosti kódu nemohlo být autoritativní.

Dokud nebude k dispozici nějakým způsobem certifikovaný validátor, jehož výstup by se za autoritativní mohl považovat, můžeme tedy stávající validátory považovat za skvělé, ale přece jen trošku nedokonalé pomocníky. Nechat strhnout prémie webmasterovi obecního úřadu jen proto, že by nějaký nespolehlivý program jeho práci označil za chybnou, by bylo přinejmenším krajně nezodpovědné.

(*) Update: OK, dostal jsem sám sebe. I když se s tím, že mi validátor označí jako nevalidní i konstrukce, které jsou stoprocentně v pořádku, setkávám poměrně pravidelně, nejsem s to teď dát dohromady žádný vhodný příklad. Staré chyby, na které jsem si vzpomněl, jsou v poslední verzi validátoru už opraveny; příklad, který mě napadl prve, byl díky vám odhalen jako můj omyl (myslel jsem si, že pracuji s HTML a ono to ve skutečnosti bylo XHTML) — a nic dalšího mě teď nenapadá. Tak jsem aspoň přidal druhý příklad nesprávně validovaného kódu. Což je ostatně to hlavní — i když je těžko obecně říct, co je horší: jestli když validátor označí chybný kód jako validní, než když to udělá naopak — z hlediska tvorby přístupných webů ale určitě to první.

Pokud přijdu na nějaký příklad opačné chyby validátoru (tedy kdy za nevalidní označí nějakou korektní konstrukci), dám vám vědět. Kdyby něco napadlo někoho z vás, dejte zase vědět vy mně. Připomínám pouze, že se jedná o (X)HTML validátor — kdyby šlo o CSS validátor, tam je chyb tolik, že můžu příkladů sypat z rukávu...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (38)


Webdesign
16.15

SEO a praSEO

Již pár týdnů píšu pravidelně každé úterý glosu pro Lupu, a cekem zákonitě se to projevuje i v úbytku příspěvků pro tento blog (inu, práce je stále více a času stále méně). Budu sem tedy raději dávat i odkazy na příspěvky, které píšu jinde, aby tu nebylo tak pusto... Popravdě, jak jsem se dnes dozvěděl, prý spousta lidí, co čte tenhle blog, nechodí na Lupu — já si sice myslím pravý opak, ale konečně proč to nedělat.

Tož tedy: SEO s praSEO, glosa na Lupa.cz, 3. 8. 2004

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (7)


Pondělí, 2. srpen 2004

Webdesign
14.26

Pravidla pro tvorbu přístupného webu

Ministerstvo informatiky publikovalo na svém webu Pravidla pro tvorbu přístupných webů veřejné správy. Pikatní (no, spíš trapné, pitomé a ubohé) je to, že je tam publikovalo jen ve formátu PDF ke stažení (dokonce bez uvedení viditelné informace, že se jedná o soubor PDF, jak to vyžadují samotná Pravidla). Ale hlavně se jedná o úplně obyčejný text, pro který je použití PDF formátu naprosto zbytečné a kontraproduktivní.

Když jsem se někdy v březnu na první schůzce na MI ČR dozvěděl, že ministertvo od nás (Marek Prokop, David Špinar a já + Radek Pavlíček a Hana Bubeníčková ze SONS) úplně automaticky očekává, že to pro něj budeme dělat zadarmo, jen pro Větší Slávu Ministerstva, nevěřil jsem tak trochu vlastním uším. Ale budiž, nakonec jsem si ujasnil, že v tomhle státě asi nemůžu čekat vlastně nic jiného — a že přístupný web pro hendikepované uživatele je dost důležitá věc na to, abych to přešel. A když jsme se tomu několik měsíců věnovali, vypilovali ta Pravidla k (téměř) dokonalosti, nějaký ychtyl je plácne na web takovým způsobem, že jedním vrzem popře jak jejich smysl, tak jejich (ale i naši) důvěryhodnost. Je mi za ně trapně.

Chucpe.

Update (2004-08-03, 11.50): Na webu ministerstva už nenápadně přibyla i HTML verze. Sice blbá, ale naše, že. Haleluja, hosana. :/

Související odkazy:

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (47)


Archiv tohoto zápisníku


 RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: 2005-05-10, 11:43 CET